Sedem slovenskih kmetijskih organizacij se je pridružilo vseevropski akciji za ohranitev skupne kmetijske politike (SKP) Evropske unije. V znak podpore so danes Evropski komisiji predali memorandum, v katerem opozarjajo na pomen stabilnega in ustrezno financiranega kmetijskega proračuna. Dokument je vodji predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, Jerneji Jug Jerše, predal predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Jože Podgoršek.
Prehranska varnost kot strateški cilj
Kmetijske organizacije so v memorandumu poudarile, da je prehranska varnost ključna za strateško avtonomijo Evropske unije, še posebej v luči geopolitičnih napetosti, gospodarske negotovosti in podnebnih sprememb. Kot temelj prehranske varnosti izpostavljajo prav močno, skupno in stabilno financirano kmetijsko politiko.
Akcija je potekala istočasno po vseh državah članicah EU ter je bila časovno usklajena z današnjo letno konferenco o proračunu EU v Bruslju. Na njej so med drugim razpravljali o prihodnjem večletnem finančnem okviru za obdobje 2028–2034.
Opozorilo pred preoblikovanjem kmetijskih sredstev
V ospredje memoranduma je bilo postavljeno nasprotovanje predlogom o preoblikovanju financiranja kmetijstva v en sam sklad, kar bi po mnenju podpisnikov ogrozilo prihodnost SKP in odprlo vrata večji nacionalizaciji skupne politike. “Brez jasne in zagotovljene proračunske postavke za podporo evropskemu kmetijstvu bi se evropska kmetijska politika lahko zrušila kot hišica iz kart,” opozarjajo.

Organizacije hkrati svarijo pred prehitro predstavitvijo nove SKP, ki naj bi ga Evropska komisija predstavila že julija, brez predhodnega dialoga s ključnimi deležniki.
Skupen glas slovenskega kmetijstva
Memorandum so poleg KGZS podpisale tudi Zadružna zveza Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Zveza kmetic Slovenije, Združenje slovenske kmečke iniciative in Zveza lastnikov gozdov Slovenije.S skupno izjavo so poudarili, da so zeleni prehod, digitalizacija in gospodarska prilagoditev kmetijstva mogoči le z ustreznim financiranjem in dolgoročno vizijo, ne pa z nenadnimi in nepreverjenimi spremembami.