V Novi Gorici so danes predstavili projekt H2READY, ki na čezmejnem območju Slovenije in Italije spodbuja energetski prehod z vključevanjem občin v razvoj in uporabo vodikovih tehnologij. Vodik naj bi postal eden ključnih energentov prihodnosti, predvsem kot hranilnik energije in gorivo v javnem prometu.
Doslej so bile vodikove rešitve večinoma domena gospodarstva in raziskovalnih ustanov, medtem ko so bile lokalne skupnosti v strategijah zelenega vodika premalo vključene. Projekt H2READY zato naslavlja prav to vrzel in želi občinam omogočiti aktivno vlogo pri razvoju in implementaciji vodikovih tehnologij.
Poleg tega projekt naslavlja tudi administrativne ovire, ki ovirajo razvoj skupne vodikove infrastrukture na čezmejnem območju. Cilj je vzpostaviti povezavo med strateškimi vizijami, kot je Severnojadranska vodikova dolina, in konkretnimi lokalnimi potrebami.
Akcijski načrti in upravljavski modeli
V okviru projekta bodo izdelali akcijske načrte za osem občin – štiri na slovenski in štiri na italijanski strani meje. Ti načrti bodo vsebovali strategije za energetsko tranzicijo z vključitvijo vodikovih tehnologij, hkrati pa bodo pripravili tudi čezmejni načrt za integracijo vodikovih rešitev do leta 2050.
Poleg tega bodo razvili upravljavski model za skupna javna naročila, ki bo racionaliziral postopke in omogočil učinkovitejšo implementacijo tehnologij.
Partnerji in finančna podpora
Projekt vodi Goriška lokalna energetska agencija (Golea) v sodelovanju s petimi projektnimi in 11 pridruženimi partnerji. Vreden je skoraj 875.000 evrov, od tega 80 odstotkov sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj v okviru programa Interreg VI-A Italija-Slovenija.
Med pobudniki je tudi Občina Ajdovščina, ki že nekaj časa raziskuje možnosti uporabe vodika. “Zgodbo vodika želimo vključiti v naš nastajajoči park znanja Tehnopolis,” je povedal Janez Furlan, vodja oddelka za gospodarstvo in razvojne zadeve.
Preberite več:
“Želimo prenesti razumevanje vodika s strateške na lokalno raven, na raven državljanov, in narediti korake naprej v energetski tranziciji,” je poudarila vodja projekta Suzana Vidmar Kovšca.