Avstrijsko deželno sodišče v Železnem je razsodilo, da so bile ključne pogodbe med avstrijsko družbo Bia Separations in slovensko Sartorius Bia Separations pravno nične, saj so temeljile na ponarejenih dokumentih. Na podlagi teh pogodb je slovenska družba uveljavljala lastništvo intelektualne lastnine in ekskluzivne distribucijske pravice, čeprav pogodbe po ugotovitvah sodišča nikoli niso bile zakonito sklenjene.
Sartorius BIA Separations d.o.o.
Mirce 21, 5270, Ajdovščina, Slovenija
22.415.930,00 (2023)
242 (2023)
Po podatkih stečajnega upravitelja avstrijske družbe Michaela Wagnerja, je sodišče razsodilo tudi, da je Sartorius Bia Separations v letih 2014 in 2015 neupravičeno prejela dve nakazili v skupni višini 1,2 milijona evrov. Poleg tega mora zdaj razkriti vse prihodke iz prodaje tehnologije CIM v tujini (razen v Sloveniji) in poročati o vseh prenosih intelektualne lastnine od leta 2007 naprej.
Sodišče se je pri presoji oprlo tudi na ugotovitve revizorjev iz leta 2012, ki so že tedaj opozorili na neskladja glede lastništva patentov. Takrat naj bi Matej Penca in Aleš Štrancar poskušala prikriti nepravilnosti s spremembo vsebine pogodbe o prenosu pravic, a pri tem ohranila izvirni datum, da bi ustvarila videz pravne kontinuitete.
Med letoma 2013 in 2015 sta nato oblikovala pogodbo o sodelovanju, retroaktivno datirano na leto 2007, in jo v nadaljnjih letih dopolnjevala z aneksi. Ti dokumenti nikoli niso bili potrjeni s strani nadzornega sveta ali skupščine, opozarjajo v agenciji Propiar, ki je objavila sporočilo za javnost v imenu stečajnega upravitelja.
Sodišče je v sodbi ugotovilo, da je šlo za načrtno antidatiranje in sklepanje pogodb brez vednosti lastnikov, kar predstavlja resno kršitev pravne varnosti tako po avstrijskem kot slovenskem pravu. Pogodbe so bile označene kot nepoštene in nezakonite ter razglašene za nične zaradi zlorabe pooblastil in škodljivega poslovanja. “Sodba jasno potrjuje, da pravna podlaga za lastništvo intelektualne lastnine, ki jo je uveljavljala slovenska družba, ni nikoli obstajala,” je poudaril Wagner.
Sodba sicer še ni pravnomočna. V naslednji fazi bo sodišče odločalo o finančnih posledicah. Medtem je novogoriško sodišče novembra lani zavrnilo tožbo, s katero je avstrijski stečajni upravitelj od Sartorius Bia Separations zahteval plačilo 83 milijonov evrov. Sodišče je tožbeni zahtevek označilo kot neutemeljen.