Španski “novi ekonomski čudež“ vzbuja zavist po vsej Evropi

Madrid royal palace
Kaj se lahko velike ekonomije stare celine naučijo od Madrida? Foto: Pixabay

Morda je velika svetovna ekonomija z najboljšimi ekonomskimi kazalniki Indija, ampak najboljše številke v Evropi je dosegla – Španija! Nekdanja članica “PIGS“ in “PIIGS“ (Portugalska, Italija, Irska, Grčija, Španija), ki so se ji severnjaki leta 2012 posmehovali in si izmišljali posmehljive akronime, zdaj taiste severnjake uči, kako se vodi veliko ekonomijo.

Tudi londonski The Economist priznava, da je do pred desetimi leti bila Španija “sinonim za ekonomski neuspeh“, a zdaj analiza številk ravno tega časnika kaže, da je zmagovalka leta 2024. Do nedavnega so bile banke “na plečih“ države in nagnjene k propadu, če jih država ne bi rešila, mladi pa so se izseljevali v Nemčijo in Latinsko Ameriko ali pa protestirali proti varčevalnim ukrepom in pomanjkanju dela. Nekoč so stavbe in letališča ostajali napol zgrajeni, ampak zdaj je v letu 2025 Španija na poti, da postane najuspešnejše gospodarstvo “bogatega sveta“.

Številke ne lažejo – gospodarska rast, inflacija, brezposelnost, fiskalna politika, uspešnost borze – vse to je natančno izračunano v svetovnih centrih za analizo gospodarstev in Španija je (nepričakovani) vodja!

Celotna gospodarska rast in hitrost odpiranja novih delovnih mest poteka hitreje kot v Ameriki, ki je, kar se tega tiče, vedno dinamična in katere robustnosti vedno zavida ves svet. To je deloma povezano tudi s povratkom turizma na velika vrata – Španija je leta 2024 imela rekordnih 94 milijonov obiskovalcev in zdaj tekmuje s Francijo, ki je zabeležila 100 milijonov, da bi postala največje mednarodno turistično središče.

Četrto največje gospodarstvo evroobmočja je izkoristilo povratek turizma po pandemiji koronavirusa, ampak to ni vse, saj je popolnoma nemogoče, da je nekdo tako enostavno prerasel Nemčijo, Francijo, Italijo in Veliko Britanijo, in lani zabeležil povečanje BDP za 3,2 odstotka. V nasprotju s tem se je nemško gospodarstvo v letu 2024 zmanjšalo za 0,2 odstotka, medtem ko je Francija zrasla za 1,1 odstotka, Italija za 0,5 odstotka, Velika Britanija pa za pričakovanih 0,9 odstotne točke.

Zanimivo je, da sta dobro poslovali tudi Grčija in Irska, še dve članici nekdanjega nelaskavega kluba “PIIGS“, dobro so poslovali tudi Danci, predvsem zaradi povpraševanja po novih zdravilih za hujšanje podjetja Novo Nordisk. A Španci so to uspeli narediti z dinamično in uravnoteženo politiko. Zanimivo je, da je Španija bila “zaslužna“ za kar 40 odstotkov celotne gospodarske rasti evroobmočja.

Foto: Pixabay

Finančne storitve, tehnologija in investicije so bili dejavniki, ki so pomagali Španiji, da se vrne iz globine pandemije, ko se je BDP v enem letu zmanjšal za 11 odstotkov. Dolg je v primerjavi z rastjo BDP lani padel s 120,3 odstotka v letu 2020 na 107,7 odstotka, veliko hitreje kot v drugih velikih gospodarstvih. V čem je skrivnost in katere lekcije lahko Španija ponudi preostali Evropi?

Prva lekcija bi bila, da se Evropa odpove Trumpovski fetišizaciji proizvodnje in vračanju le-te na domača tla. Španija se je osredotočila na storitve. Resda ne pridobiva energije iz Rusije, ampak iz Afrike, in ni tako prizadeta zaradi uničenja Severnega toka in sankcij proti Rusiji, pa vseeno – proizvodnja je padla tudi v Španiji, prav tako kot v Nemčiji (nekoliko manj). No, tu je rešitev turizem.

Španija prav tako vse več izvozi svetovalne storitve in tehnološko znanje. Neturistične storitve so se povečale s približno 5,5 odstotka BDP pred pandemijo na 7-8 odstotkov, pravi banka BBVA, natančno pa beleži The Economist.

Največja država Iberskega polotoka je ostala odprta. Nekoč so mladi zapuščali Španijo, zdaj se tja selijo. Od leta 2019 je delovna sila v državi, rojena v tujini, zrasla za približno 1,2 milijona (1,1 milijona samo od 2022 do 2024), večinoma iz Latinske Amerike (Kolumbija, Venezuela in Mehika vodijo). Tukaj pridemo do igre številk, ker je gospodarstvo Španije sedem odstotkov večje kot leta 2019, a povečanje znaša samo tri odstotke, ko ga prilagodimo povečanju števila prebivalcev.

Tudi Kanada in Britanija sta preplavljeni z migranti, ampak njun BDP na prebivalca pada, medtem ko v Španiji raste. Za Španijo to niti ni kakšen problem, ker je precej “prazna“, medtem ko je Britanija država z ogromno gostoto prebivalstva.

Španija vlaga denar v državni železniški sistem (ki je že tako ali tako eden najboljših na svetu), območja z nizkimi emisijami v mestih, kot tudi v industrijo električnih vozil in subvencije za mala podjetja. Njen proces modernizacije podpirajo sredstva za okrevanje po pandemiji v okviru programa EU Next Generation.

Španija bi morala prejeti do 163 milijard evrov do leta 2026, s čimer bo največja prejemnica teh sredstev poleg Italije.

Španija pametno investira. Proizvodnja zelene energije v državi je še en ugodni dejavnik, ne samo za zagotavljanje električne energije, ampak tudi za spodbujanje investicij. Španija ima drugo največjo infrastrukturo obnovljive energije v EU, glede na podatke BBC.

In nenazadnje – ne zapirajte vrat Kitajcem! Španci niso istega mnenja, kot npr. Trump in nekateri v Evropi, da so Kitajci glavna grožnja, pač pa – priložnost. Kitajska podjetja so investirala veliko. Na primer Stellantis in CATL, kitajska proizvajalca baterij, sta še 10. decembra najavila, da bosta zgradila novo tovarno baterij v Zaragozi. Chery International, kitajski proizvajalec avtomobilov, je izbral Barcelono kot lokacijo za svojo prvo evropsko proizvodno tovarno, navaja The Economist.

Španija je torej smerokaz, kako se Evropa lahko izvleče iz krize – po evropski poti, brez zatekanja v desničarstvo, ksenofobijo in protikitajsko razpoloženje. Odprta je za vse, napreduje hitreje od drugih, IMF pa ji je napovedal 2,9-odstotno rast za leto 2025, spet največjo v evroobmočju. Kljub pritožbam zaradi pretiranega turizma, brezposelnosti ali visokih cen stanovanj – Španija daje upanje za prihodnost. Ne samo Evrope.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji