Spletna plačila davkov vse bolj priljubljena in enostavna rešitev

eDavki, davki, FURS
Foto: Finančna uprava

Plačila davčnih obveznosti prek portala eDavki postajajo vse bolj priljubljena izbira med davčnimi zavezanci. Finančna uprava RS beleži izjemno rast uporabe te digitalne rešitve, ki omogoča hitro, pregledno in varno poravnavo davkov ter drugih obveznosti.

V letu 2024 je bilo prek sistema spletnih plačil Uprave Republike Slovenije (UJP) izvedenih več kot 325 tisoč plačil v skupni vrednosti 45,25 milijona evrov. Kar 48 odstotkov vseh plačil in zavidljivih 86 odstotkov vrednosti je bilo izvedenih prek portala eDavki. 

V primerjavi z letom 2023 se je število spletnih plačil skoraj podvojilo, znesek pa povečal za več kot 220 odstotkov. Med ključne vzroke za rast spada širitev ponudnikov elektronskih storitev, uvedba plačil prek sistema Flik ter možnost plačila s številnimi plačilnimi karticami.

V prvi polovici leta 2025 je bilo prek eDavkov izvedenih že 125 tisoč spletnih plačil vrednih skoraj 40 milijonov evrov, kar presega celotno lansko leto. Število mesečnih uporabnikov ePlačil je naraslo za več kot polovico, s povprečno 10.500 v letu 2024 na več kot 16.000 v prvih šestih mesecih letošnjega leta. Rekordni mesec je bil maj, ko je ePlačilo opravilo več kot 21.000 zavezancev.

Med načini plačila si največjo priljubljenost deli Flik, ki ga izbere kar 54 odstotkov uporabnikov. Sledi Mastercard s 23 odstotki in Visa s 12 odstotki. Ostale metode vključujejo Diners Club, mBills in VALÚ.

Kako poteka spletno plačilo?

Uporabnik v spletnem portalu eDavki izbere obveznosti za plačilo preko pregleda eKarticaO ali Prejeti dokumenti. S klikom na gumb ”ePlačilo” pripravi plačilna navodila, ki jih nato na enem mestu združi v skupno plačilo. Ob izbiri svoje priljubljene metode – Flik, kartice ali drugega plačilnega sistema – potrdi plačilo in tako opravilo konča. Vsi podatki o plačilih so urejeno dokumentirani in na voljo za vpogled.

Spletno plačevanje davkov prek eDavkov prinaša večjo preglednost, zmanjša število napak in zniža administrativno breme za zavezance in finančno upravo. Hkrati se s tem podpira digitalizacija javnih financ in spodbuja medgeneracijsko izmenjavo znanja, kar omogoča stalno izboljševanje storitev.

Finančni urad tudi napoveduje širitev plačilnih možnosti ter dodatne izboljšave uporabniške izkušnje, ki bodo pomagale, da bo postopek odprti vsem posameznikom in podjetjem še lažji.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji