“Trenutno stanje srbskega gospodarstva zaznamuje dinamičen razvoj, okrepljen z nedavno izboljšano investicijsko oceno, kar je jasna potrditev napredka in vse večjega zaupanja mednarodnih vlagateljev. Srbija aktivno sledi evropskim gospodarskim trendom, zlasti na področju digitalne transformacije in zelene tranzicije, kar se mi zdi ključno za prihodnje članstvo v Evropski uniji. Makroekonomska stabilnost, ki jih podpirajo strukturne reforme in stabilni dotok tujih investicij, nudi trdne temelje za trajnostno rast. Nujno pa je treba okrepiti prizadevanja za zmanjšanje administrativnih ovir in izboljšanje pravnega okvira, da bi dodatno pospešili konvergenco standardov EU. Ta trenutek predstavlja zgodovinsko priložnost za Srbijo, da postane regionalno središče inovacij in trajnostnega razvoja.”
Tako aktualno situacijo srbskega gospodarstva ocenjuje Mihailo Janković, predsednik Srbske asociacije menedžerjev (SAM) in generalni direktor podjetja MK Group. V pogovoru za Biznis.rs je spregovoril o izzivih, s katerimi se soočajo podjetja in menedžerji v Srbiji, o mestu domačega gospodarstva v primerjavi z regijo in Evropo ter o konkurenčnosti srbskih menedžerjev na mednarodnem trgu. Poudarja tudi pomen digitalne transformacije in umetne inteligence v vsakodnevnih poslovnih procesih in napoveduje ključne pobude ter cilje Srbske asociacije menedžerjev v letu 2025.
Kateri so največji izzivi, s katerimi se soočajo podjetja in menedžerji v Srbiji? Katere sektorje vidite kot najbolj perspektivne?
– Glavni izzivi so, poleg administrativnih ovir, še pomanjkanje visoko usposobljene delovne sile in hitro prilagajanje standardom EU, med drugim tudi standardom ESG (Environmental, Social, Governance), ki postajajo obvezni za dostop do skladov Evropske unije. Ti izzivi niso lastni samo Srbiji, saj se z njimi soočajo tudi države EU, kar nam omogoča skupno razvijanje rešitev prek regionalnih pobud. Najperspektivnejši sektorji so obnovljivi viri energije, digitalno gospodarstvo, IT in kmetijstvo.
Kje se srbsko gospodarstvo nahaja v primerjavi z regijo in Evropo?
– Srbija je postala eden izmed najbolj dinamičnih gospodarskih akterjev v regiji, s stabilno rastjo bruto domačega proizvoda (BDP). Naš prehod k evropskim standardom se odraža v vse večjem deležu visokotehnološke proizvodnje in storitev v izvozu. Digitalna transformacija, tako gospodarstva kot državne uprave, je ključna za približevanje evropskim in svetovnim poslovnim praksam. Mednarodni denarni sklad ocenjuje, da bo letos celoten svet rasel s stopnjo 3,2 odstotka, prihodnje leto pa s 3,3 odstotka, kar je precej počasneje kot pred dvema desetletjema, ko je svetovni BDP med letoma 2004 in 2008 v povprečju rasel za več kot pet odstotkov letno. Dobra novica je, da MMF napoveduje, da bo Srbija rasla hitreje od svetovnega povprečja, letos za 4,1 odstotka, prihodnje leto pa za štiri odstotke, s čimer bo eno od najhitreje rastočih gospodarstev v Evropi. Kljub temu pa kot srednje razvita država za trajnostni razvoj in hitrejše doseganje ravni razvitosti EU potrebujemo hitrejšo rast, več kot pet odstotkov letno, in to na srednji rok.
Kako ocenjujete raven digitalne transformacije med podjetji, ki poslujejo na domačem trgu?
– Digitalna transformacija se v Srbiji hitro razvija, pri čemer velike družbe vodijo v uvajanju umetne inteligence in avtomatizacije, medtem ko mala in srednja podjetja še vedno naletijo na izzive zaradi omejenih virov in digitalnih veščin. Država izvaja projekte, kot so eUprava, eFiskalizacija in eFakture, da bi olajšala poslovanje in povečala učinkovitost administracije. Ključni trendi vključujejo rast elektronskega trgovanja, uporabo umetne inteligence in digitalizacijo industrije, zlasti v kmetijstvu in financah. Srbija mora dohiteti svetovne trende in skozi digitalno transformacijo in umetno inteligenco poiskati ter izkoristiti priložnost.

V kolikšni meri je umetna inteligenca že prisotna v vsakodnevnih poslovnih procesih?
– Uporaba umetne inteligence v Srbiji je v vzponu, zlasti v sektorjih, kot sta logistika in bančništvo. Domača podjetja prepoznavajo potencial te tehnologije, vendar je njihova pripravljenost odvisna od industrije, velikosti in razpoložljivih virov. Da bi pospešili implementacijo, so potrebne dodatne naložbe v izobraževanje, finančne spodbude in razvoj ekosistema, ki bo omogočil širšo uporabo umetne inteligence v vseh gospodarskih sektorjih.
Srbska asociacija menedžerjev (SAM) je nedavno v sodelovanju z ICT Hubom in Represent Communications izvedla raziskavo o uporabi umetne inteligence v srbskih podjetjih, ki je pokazala, da smo še daleč od široke uporabe umetne inteligence – le 34 odstotkov anketiranih ima izkušnje z njeno uporabo. Med njimi prevladujejo organizacije, ki imajo razvito in formalizirano strateško usmeritev. V predelovalni industriji in sploh v tradicionalni industriji, kjer je potencial za vpliv na širši gospodarski, inovacijski in družbeni razvoj ogromen, je umetna inteligenca slabo zastopana. Kljub temu je vsako tretje podjetje pripravljeno eksperimentirati, kar je pri umetni inteligenci najpomembnejše.
Umetna inteligenca in strojno učenje sta že postala del operativnih procesov pri nas v MK Group, zlasti na področju predelave sladkorne pese in analize podatkov. Te tehnologije ne le da povečujejo učinkovitost, temveč omogočajo tudi boljše napovedi, ki so ključne v času hitrih sprememb. Naš ključni cilj bi moral biti, da Srbija postane regionalno središče za razvoj rešitev, ki se bodo izvažale na trge EU.
Katere so ključne pobude in cilji Srbske zveze menedžerjev (SAM) v letu 2025? Kako zveza podpira člane pri soočanju z ekonomskimi in poslovnimi izzivi?
– Da bi v življenju dosegli napredek in prihodnjim generacijam pustili boljšo družbo, moramo kot posamezniki in kot združenje vztrajati pri ključnih vrednotah: strokovnost, odgovornost, integriteta; kar se tiče teh vrednot, ne sme biti kompromisov. To so temelji vsakega zdravega društva in poslovnega okolja. Kot menedžerji in kot poslovna skupnost moramo vztrajati pri znanju in strokovnosti ter ju stalno izpostavljati in dodatno promovirati. To je pravi trenutek, da postanemo svetilnik mlajšim generacijam in našim otrokom ter osvetlimo pravo pot, vrednote in principe, saj je od nas odvisno, kako bo izgledala prihodnost naših otrok in mladih generacij.
V želji, da bi otrokom vcepili prave vrednote in jim pomagali razviti ključne spretnosti na področju menedžmenta, podjetništva in kritičnega mišljenja, smo lansko leto začeli projekt, ki je v zelo kratkem času pritegnil pozornost javnosti. Gre za projekt “Menedžer SAM za en dan“, ki je namenjen srednješolcem in ga izvajamo v sodelovanju z organizacijo Dosežki mladih (Dostignuća mladih) in fundacijo Nordeus ter v partnerstvu z najboljšimi podjetji iz našega društva. Želimo jim omogočiti, da bodo bolje razumeli povezavo med izobraževanjem in bodočimi poklici, da iz prve roke izkusijo, kaj pomeni biti menedžer in podjetnik, ter pridobijo vpogled v poslovni svet, razvijejo odnos do kritičnega razmišljanja in potrebnih kompetenc, nujnih za uspeh v 21. stoletju.
Poleg tega nadaljujemo z ekskluzivnim programom SAM Akademija, namenjenem srednjemu menedžmentu, ki bo letos izobrazil peto generacijo bodočih voditeljev. Sinergija izmenjave izkušenj, znanja in najboljših primerov iz korporativne in podjetniške prakse je tisto, kar zaznamuje ta program, ki prispeva k razvoju in krepitvi strokovnih sposobnosti posameznikov, ki bodo v prihodnjih letih vodili poslovno skupnost v Srbiji.
Srbsko združenje menedžerjev bo tudi v letu 2025 še naprej promovirala odgovorno poslovanje, spodbujala vodenje, sodelovanje z mladimi ter delovala v smeri krepitve menedžerjev z namenom uspešnejšega poslovanja in večje konkurenčnosti srbskega gospodarstva. Lani smo začeli iniciativo “Odgovornost za prihodnost”, ki je namenjena odgovornemu ravnanju do vseh udeležencev na trgu, pri čemer še posebej izpostavljamo odgovorno vlogo menedžerjev do prihodnjih generacij in okolja.
Izobraževalna in posredniška vloga SAM
Kakšno vlogo ima Srbsko združenje menedžerjev pri povezovanju domačih vodij z globalnimi partnerji?
– Naša vloga je predvsem izobraževalna in posredniška. SAM uči svoje člane, da morajo spremljati aktualne trende v poslovanju in razmišljati o tem, kako svoje podjetje postaviti na regijski in svetovni zemljevid, predvsem z usklajevanjem s standardi in pravili, ki jih zahtevajo globalni partnerji. SAM goji sodelovanje s poslovnimi združenji doma in v regiji, poleg tega pa smo član Evropskega združenja menedžerjev (CEC European Managers). Poslovno povezovanje ni edini namen tega sodelovanja, to je v prvi vrsti izmenjava najboljših poslovnih praks. Organiziramo poslovne misije, sodelujemo na mednarodnih konferencah in podpisujemo memorandume o sodelovanju z zunanjimi združenji, vse to z namenom hitrejšega razvoja, dostopa do novih trgov, tehnologij in globalnih partnerjev.
Kako konkurenčni so srbski menedžerji in podjetja na regionalnem in mednarodnem trgu?
– Srbski menedžerji kažejo izjemno sposobnost prilagajanja globalnim izzivom. Naši voditelji uspešno kombinirajo svoje znanje, izkušnje in podjetniški elan z mednarodnimi standardi, kar omogoča podjetjem, da se izkažejo v regiji in širše. To vidimo tudi pri mlajših generacijah menedžerjev. Na primer, naši ljudje in podjetja iz IT-sektorja se odlično pozicionirajo na svetovnih trgih, sektor pa beleži rast izvoza storitev. Podobno je tudi s proizvajalci hrane, ki so že uskladili svoje standarde z EU. Mednarodna podjetja že postavljajo standarde, ki jih morajo domača podjetja izpolniti, da bi bila del globalnih dobavnih verig, in mi moramo kriterije in standarde, ki jih morajo naša podjetja izpolniti, da bi bila konkurenčna na mednarodnem trgu, jemati resno.
Katere aktivnosti SAM načrtuje za krepitev sodelovanja med menedžerji in državnimi institucijami, zasebnim in javnim sektorjem?
– Srbska zveza menedžerjev predvsem aktivno deluje na izobraževanju in krepitvi kadrov ter promoviranju vrednot, kot so strokovnost, odgovornost in integriteta, ter izvajanju aktivnosti, ki bodo prispevale k ustvarjanju boljšega poslovnega in življenjskega okolja. V tem smislu smo odprti za sodelovanje z vsemi družbenimi in poslovnimi akterji, ki delijo našo misijo: s poslovno skupnostjo, institucijami, šolami in fakultetami. Poleg sodelovanja v programu za srednje šole Menedžer SAM za en dan bo ena prednostnih nalog SAM v prihodnjem obdobju tudi nadaljevanje reševanja nejasnosti v zvezi z davčnimi olajšavami za raziskave in razvoj. Inovacije in rast podjetij bi znatno spodbudili z jasnejšo regulativo, kar bi obenem pripeljalo tudi do zadrževanja talentiranih kadrov v Srbiji in ustvarjanja privlačnega poslovnega okolja.
Preberite več:
Kaj pričakujete od sprememb na domačem trgu in kako bo SAM odgovoril na te spremembe?
– Spremembe na domačem trgu so posledica tako zunanjih vplivov in globalnih trendov, kot tudi notranjih okoliščin. Spremembe po ameriških volitvah so že prisotne, pojavljajo se vprašanja o Naftni industriji Srbije, inflaciji … Vse to ustvarja makrookolje, v katerem morajo tako domača kot tuja podjetja najti najboljši poslovni model.
Srbija privablja približno 60 odstotkov vseh tujih investicij v regiji Zahodnega Balkana, kar močno vpliva na našo gospodarsko rast, zato upam, da se bo ta trend nadaljeval. Pričakujemo pospešeno transformacijo na več ključnih področjih: razvoj zelenih poslovnih modelov, masovno digitalizacijo maloprodaje in povečanje vloge umetne inteligence v proizvodnji in logistiki.
SAM bo še naprej igral aktivno vlogo pri razvoju kadrov in njihovi pripravi na hitre spremembe, ki jih prinašajo nove tehnologije, ter pri izboljšanju poslovnega okolja. Menedžerje spodbujamo, naj gledajo v smeri globalnih obzorij in s tem zagotavljajo dolgoročno trajnost za svoja podjetja in zaposlene.