Trg dela v Evropi in po svetu je v zadnjih letih, pa tudi desetletjih, doživel številne pretrese. Kot rezultat vseh kriz in geopolitičnih dogodkov je stopnja zaposlenosti v Evropski uniji v četrtem četrtletju 2024 dosegla 75,9 odstotka, kar predstavlja rahlo rast v primerjavi s 75,3 odstotka v četrtem četrtletju 2023.
Zaposlenost je znašala 75,9 odstotka tudi v tretjem četrtletju lanskega leta, medtem ko je bila v drugem trimesečju pri 75,8 odstotka.
V zadnjem četrtletju 2024 je bilo v državah EU skupaj zaposlenih 197,8 milijona ljudi. V istem obdobju je sezonsko prilagojena skupna vrzel na trgu dela EU, ki predstavlja nezadovoljene potrebe po delu, znašala 23,4 milijona oseb, kar je predstavljalo 10,8 odstotka razširjene delovne sile, v primerjavi z 10,9 odstotka v tretjem četrtletju.
Sezonsko prilagojena stopnja brezposelnosti v EU je znašala 5,5 odstotka, kar pomeni padec v primerjavi s 5,7 odstotka v tretjem trimesečju 2024. Delno zaposleni brezposelni delavci so predstavljali 2,3 odstotka razširjene delovne sile. Tisti, ki so bili na voljo za delo, a ga niso iskali, so predstavljali še 2,3 odstotka, medtem ko so tisti, ki so aktivno iskali zaposlitev, a niso bili na voljo za delo, predstavljali 0,8 odstotka. Ti trije kazalniki so v primerjavi s tretjim četrtletjem ostali stabilni.
V omenjenem obdobju je rast stopnje zaposlenosti zabeležilo 15 držav Evropske unije, med njimi Grčija in Luksemburg (po 0,8 odstotka) ter Litva, Malta in Slovenija (po 0,5 odstotka). Stopnja zaposlenosti je ostala nespremenjena v Estoniji in na Madžarskem, medtem ko se je znižala v desetih državah EU, pri čemer je največji padec zabeležila Irska (0,6 odstotka), sledile so Finska, Italija in Latvija (po 0,4 odstotka).

Stopnja zaposlenosti žensk se je v zadnjem letu zmanjšala za 0,1 odstotka, medtem ko je pri moških ostala na enaki ravni. Zanimivo je, da ima Bolgarija v Evropi zelo visoko stopnjo zaposlenosti, vendar so te številke zavajajoče, saj so posledica visoke stopnje izseljevanja bolgarskih državljanov in drastičnega demografskega upada.
Čeprav je bilo kar 76,8 odstotka Bolgarov zaposlenih, je Bolgarija od leta 1990 padla z devetih milijonov prebivalcev na nekaj več kot šest in pol milijona.
Najvišjo brezposelnost ima Španija, in to kar 10,4 odstotka, čeprav se je ta kazalnik zaradi močne gospodarske rasti v primerjavi s tretjim četrtletjem 2024 znižal za pol odstotka. Podobno rast v Grčiji ni preprečila, da bi država po stopnji brezposelnosti ostala na neslavnem drugem mestu – in sicer z 9,6 odstotka. Okrevanje turističnega sektorja in 25-odstotna rast dobičkov v letu 2024 sta močno pripomogla k zmanjšanju brezposelnosti v teh dveh državah.
Preberite več:
Po drugi strani je imela najnižjo, 2,5-odstotno brezposelnost, Češka, sledili sta ji Poljska in Malta z 2,7 odstotka.
Eurostat kazalnike meri tudi za nekatere države izven EU, tako da so na voljo podatki za Norveško, Švico, Islandijo, Bosno in Hercegovino ter Srbijo. Če vključimo statistiko teh petih držav, ima Islandija s 86,5 odstotka zaposlenega prebivalstva daleč najboljše rezultate.