Svetovni dan čebel: Opraševalci ključni za prihodnost hrane in narave

Čebela
Čebela, ki je simbol slovenske tradicije in znanja, je ključna za prihodnost naše hrane in narave. Foto: Pexels

Letošnji Svetovni dan čebel, ki ga praznujemo 20. maja, znova poudarja ključno vlogo opraševalcev pri ohranjanju ekosistemov, biotske raznovrstnosti in prehranske varnosti. Geslo letošnjega dne “Čebele navdihuje narava, da nas vse hranijo” opozarja na pomen čebel v agroživilskih sistemih in pri spopadanju s podnebnimi izzivi.

Generalna skupščina ZN je 20. maj kot svetovni dan čebel razglasila leta 2017 na pobudo Slovenije. Od takrat ta dan po svetu spodbuja konkretne ukrepe za zaščito čebel in drugih opraševalcev.

Po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) več kot 75 odstotkov svetovnih pridelkov vsaj delno temelji na opraševanju, a opraševalce vse bolj ogrožajo izgube habitatov, netrajnostne prakse in podnebne spremembe. “Njihov upad ogroža proizvodnjo hrane, povečuje stroške in poslabšuje prehransko varnost, zlasti na podeželju,” so opozorili pri FAO.

Na pomembnost ukrepanja opozarja tudi predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč: “Samo letos je v Evropi čez zimo propadlo približno 50 odstotkov čebeljih družin. Če ne bo takojšnje stimulacije v obliki finančne podpore čebelarjem za rejo čebel, nam grozi katastrofa tako na področju pridelave hrane kot ohranjanja biotske raznovrstnosti.”

Gospodarska priložnost in strateški interes

Za Slovenijo, kjer ima čebelarstvo dolgo tradicijo in velik pomen v kmetijstvu, je zaščita opraševalcev tudi gospodarska priložnost. Razvoj ekološkega čebelarstva, izvoz kakovostnega medu, krepitev blagovne znamke “slovenska čebela” ter sodelovanje v mednarodnih okoljskih projektih predstavljajo strateški interes za trajnostni razvoj podeželja in dvig konkurenčnosti prehranskega sektorja.

Ob dnevu čebel potekajo številni dogodki po državi in svetu. Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo v Ljubljani podelila nagrado Zlata čebela, najvišje državno priznanje na tem področju. Slovenska veleposlaništva bodo s partnerji izvedla več kot 30 dogodkov po svetu, Slovenija pa skupaj s FAO v Adis Abebi organizira mednarodni forum o trajnostnem čebelarstvu.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji