Švicarska inflacija padla na ničlo, centralna banka vse resneje razmišlja o ponovni uvedbi negativne obrestne mere

Swiss franc coins
Švicarski frank, Foto: Pixabay

Švicarska centralna banka (SNB) je pripravljena posredovati na deviznem trgu in znižati referenčno obrestno mero celo pod ničlo, da bi preprečila padec inflacije pod ciljno raven ter s tem ohranila stabilnost cen, je v torek povedal predsednik upravnega odbora SNB Martin Schlegel.

Po najnovejših podatkih vlade je inflacija v Švici aprila padla na 0 odstotkov in je zdaj na najnižji ravni v zadnjih štirih letih, na spodnji meji ciljnega razpona SNB, ki znaša od 0 do 2 odstotka. Najnovejša statistika je spodbudila pričakovanja, da bi SNB na naslednjem zasedanju 19. junija lahko znižala obrestne mere s trenutnih 0,25 odstotka, medtem ko trgi pričakujejo možnost, da bi centralna banka v drugi polovici leta celo ponovno uvedla negativne obrestne mere.

Schlegel je v torek dejal, da je SNB pričakovala padec inflacije in da bo zdaj “zanimivo” videti, katere ukrepe bo banka sprejela. “Nihče ne mara negativnih obrestnih mer, očitno tudi SNB ne. A če bomo morali to storiti, če bomo morali uvesti negativne obrestne mere, smo vsekakor pripravljeni to spet storiti,” je dejal Schlegel na dogodku v Zürichu.

Priznal je, da trenutno vlada velika negotovost tako na trgu kot v globalnem gospodarstvu, a je poudaril, da ostaja stabilnost cen ključna prednostna naloga SNB. “Ostajamo zavezani svojemu poslanstvu, ne glede na to, kaj se zgodi,” je dejal Schlegel.

Centralna banka je pripravljena tudi na intervencijo na deviznih trgih, da bi oslabila vrednost švicarskega franka, katerega naglo okrepitev povzroča nizko inflacijo, saj močan frank poceni uvoz.

Švicarski frank velja za varno zatočišče za vlagatelje, zlasti v obdobjih negotovosti in globalnih kriz. Zaradi svetovne nestabilnosti, ki jo povzročajo ameriške carine in motnje v svetovni trgovini, se je frank v zadnjih tednih okrepil, kar predstavlja nove težave za švicarske izvoznike, ki se že spopadajo z zmanjšanim povpraševanjem iz tujine in gospodarsko negotovostjo.

“Že več četrtletij neprestano govorimo, da smo pripravljeni na intervencijo na deviznem trgu, če bo to potrebno,” je zaključil Schlegel.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji