Tajvanski TSMC, največji svetovni proizvajalec čipov po naročilu, je v četrtek objavil poslovne rezultate za prvo četrtletje leta 2025, v katerem je zabeležil nepričakovano velik skok dobička za 60 odstotkov, čeprav napovedi za preostanek leta otežujejo nepredvidljivi trgovinski ukrepi ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Vodstvo podjetja je sporočilo, da kljub tveganjem, ki izhajajo iz ameriških carin, v TSMC za zdaj niso zaznali nobenih sprememb v obnašanju svojih strank, in da zaradi močnega povpraševanja po tehnologiji umetne inteligence pričakujejo nadaljevanje dobrih rezultatov. TSMC ne razkriva podatkov o svojih naročnikih, je pa znano, da sta največja med njimi ameriška Apple in nVidia.
Glede na te okoliščine se projekcije prihodkov in kapitalskih vlaganj za letošnje leto niso spremenile. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) je objavil čisti dobiček v višini 361 milijard tajvanskih dolarjev (11,1 milijarde ameriških dolarjev) za obdobje od januarja do marca, kar je že četrto zaporedno četrtletje z dvoštevilčnim odstotkom rasti dobička. Rezultat je bil približno 2 odstotka višji od napovedi v anketi LSEG SmartEstimate, na katero je odgovorilo 18 analitikov.
Finančni direktor TSMC Wendell Huang je povedal, da se letos pričakujejo kapitalski izdatki med 38 in 42 milijardami ameriških dolarjev. V drugem četrtletju, od aprila do junija, se pričakujejo prihodki med 28,4 in 29,2 milijarde dolarjev, kar je približno 30 do 40 odstotkov več kot 20,82 milijarde, kolikor je bilo ustvarjenih v enakem obdobju lani.
Podatek, ki morda kaže, da so ameriške omejitve izvoza čipov na Kitajsko dosegle želeni učinek, razkriva, da so prihodki iz Kitajske padli na 7 odstotkov celotne prodaje, in sicer z 9 odstotkov predhodnega leta, medtem ko trg Severne Amerike zdaj ustvarja 77 odstotkov prodaje, v primerjavi z 69 odstotki prejšnjega leta.
Trumpove carine in grožnje z uvedbo dajatev tudi na polprevodnike so ustvarile veliko negotovosti za globalno industrijo čipov, vključno s TSMC. Podjetje je prejšnji mesec napovedalo naložbeni načrt v vrednosti 100 milijard dolarjev za izgradnjo petih novih tovarn v ZDA, poleg že obljubljenih 65 milijard za tri tovarne v Arizoni, od katerih ena že deluje.
Preberite več:
Načrti TSMC so ključni za ameriško industrijo čipov, saj bi z večjo proizvodnjo v ZDA lahko omilili veliko tveganje motenj v dobavni verigi za stranke, med katerimi so tudi podjetja, kot sta Qualcomm in AMD.
Kot pri drugih proizvajalcih čipov so tudi delnice TSMC letos padle, in to za več kot 20 odstotkov, zaradi splošne negotovosti glede trgovinske in carinske politike ZDA. Nervoznost vlagateljev zaradi ogromnih vlaganj v infrastrukturo za umetno inteligenco ter konkurenca v obliki cenejših modelov, kot je kitajski startup DeepSeek, sta prav tako zmanjšala navdušenje vlagateljev.