Trgi nafte ocenjujejo vpliv novih carin ZDA, cene stabilne

Oil rig
Foto: Unsplash

Cene nafte so se v torek malo spremenile, saj trgi ocenjujejo vpliv napovedanih novih ameriških carin zoper države, ki kupujejo venezuelsko nafto, ter negotove obete za globalno povpraševanje.

Terminske pogodbe za nafto brent so se podražile za en cent na 73,01 ameriškega dolarja (67,50 evra) na sodček. Ameriška nafta West Texas Intermediate (WTI) pa se je pocenila za en cent in znaša 69,10 dolarja (63,88 evra).

Oba referenčna indeksa sta bila v ponedeljek po tem, ko je ameriški predsednik Donald Trump napovedal 25-odstotno carino na države, ki uvažajo nafto in plin iz Venezuele, višja za približno en odstotek. Nafta je glavni izvoz Venezuele, največji kupec pa je Kitajska, za katero že veljajo ameriške carine.

Cene nafte so se med trgovanjem znižale z najvišjih ravni, saj je Trumpova administracija v ponedeljek podaljšala rok za ameriškega proizvajalca Chevron, da ustavi svoje operacije v Venezueli, do 27. maja.

Preklic Chevronove licence za poslovanje bi lahko zmanjšal proizvodnjo v državi za približno 200.000 sodčkov na dan, so v analizi zapisali analitiki ANZ.

“Investitorji se bojijo, da bi lahko različne Trumpove carine upočasnile gospodarstvo in zmanjšale povpraševanje po nafti, vendar možnost strožjih ameriških sankcij na venezuelsko in iransko nafto, ki bi omejile dobavo, ob hitrih spremembah ukrepov otežuje prevzemanje večjih tržnih pozicij,” je za Reuters povedal Tsuyoshi Ueno, višji ekonomist v NLI Research Institute.

“Pričakujemo, da bo cena WTI do konca leta ostala okoli 70 dolarjev (64,74 evra), s potencialnim sezonskim dvigom, ko ZDA in druge države vstopajo v sezono potovanj,” je dodal Ueno.

Prejšnji teden so ZDA uvedle nove sankcije, uperjene v zmanjšanje iranskega izvoza nafte. Cene nafte so bile pod pritiskom tudi zaradi gospodarskih skrbi sredi naraščajočih globalnih trgovinskih napetosti.

Trump je prav tako napovedal bližajoče se carine na avtomobile, čeprav je namignil, da se vse njegove grožnje s carinami ne bodo udejanile 2. aprila in da bi lahko za  nekatere države veljale izjeme, kar je Wall Street razumel kot znak fleksibilnosti pri vprašanju, ki je tedne pretresalo trge.

Medtem bo OPEC+ – Organizacija držav izvoznic nafte in njeni zavezniki, vključno z Rusijo – verjetno ostal pri svojem načrtu za povečanje proizvodnje nafte v maju, že drugi mesec zapored, so za Reuters povedali viri, saj so cene nafte stabilne in obstajajo načrti, da bi nekatere članice prisilili k zmanjšanju proizvodnje in tako nadomestili prejšnja povečana črpanja nafte.

Investitorji so prav tako spremljali pogovore o končanju vojne v Ukrajini, kar bi lahko povečalo oskrbo ruskega surovega naftnega trga. Ameriški in ruski uradniki so v ponedeljek zaključili celodnevne pogovore, osredotočene na ruski predlog premirja na morju med Kijevom in Moskvo, kar je del diplomatskega napora, za katerega Washington verjame, da bi lahko utrl pot širšim mirovnim pogajanjem.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji