Cene nafte so bile v petek skoraj nespremenjene, a so na poti, da že drugi teden zapored zabeležijo izgube zaradi skrbi, da bi dolgotrajna trgovinska vojna med Združenimi državami Amerike in Kitajsko lahko upočasnila gospodarsko rast in zmanjšala porabo surove nafte.
Terminske pogodbe za brent so se podražile za 14 centov in znašajo 63,47 ameriškega dolarja (59,02 evra) za sodček, medtem ko so se ameriške terminske pogodbe za surovo nafto West Texas Intermediate (WTI) prav tako podražile. Njihova cena v jutranjem trgovanju znaša 60,21 dolarja (56,03 evra), saj so se referenčne cene v četrtek znižale za več kot dva dolarja.
Pričakuje se, da bo brent ta teden zabeležil padec v višini 3,2 odstotka, medtem ko bi lahko WTI oslabel za 2,9 odstotka. Oba kazalnika sta prejšnji teden padla za 11 odstotkov.
Dolgotrajni spor med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma bo verjetno zmanjšal globalni obseg trgovine, porušil trgovinske poti in na koncu negativno vplival na globalno gospodarsko rast, ocenjujejo analitiki za Reuters.
“Pričakujemo, da bodo cene še naprej pod pritiskom, medtem ko vlagatelji ocenjujejo potek trgovinskih pogajanj in naraščajoče napetosti med Washingtonom in Pekingom,” piše v opombi analitikov podjetja BMI.
Zaskrbljenost glede globalnega gospodarskega upočasnjevanja prav tako pritiska na cene nafte, je povedal Daniel Hynes, višji strateški analitik za surovine pri ANZ.
Hynes napoveduje tudi enoodstoten padec porabe nafte, če bo globalna gospodarska rast padla pod tri odstotke.
Ameriška Uprava za energetske informacije (EIA) je v četrtek prav tako znižala svoje napovedi za globalno gospodarsko rast in opozorila, da bi lahko carine močno vplivale na znižanje cen nafte, pri čemer je znižala napovedi povpraševanja po nafti v ZDA in po svetu za letošnje in prihodnje leto.
Analitiki podjetja BMI so dodali, da bi lahko bil sestanek OPEC+ 5. maja odločilen in bi lahko nakazal pripravljenost na posredovanje z namenom stabilizacije trga.
Preberite več:
“Napoved dodatne rasti oskrbe na naslednjem sestanku bi verjetno lahko sprožila novo prodajo,” so zaključili analitiki.
Spomnimo, ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek zvišal carine proti Kitajski na 145 odstotkov, čeprav je prej ta teden napovedal začasno opustitev visokih carin za več deset trgovinskih partnerjev. Kitajska je po drugi strani napovedala dodatne carine na ameriško blago.