Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA je marca dosegel rekordno raven, saj so podjetja okrepila uvoz blaga pred uvedbo carin, kar je bruto domači proizvod potisnilo v negativno območje v prvem četrtletju – prvič v zadnjih treh letih.
Primanjkljaj se je povečal za 14 odstotkov in znašal rekordnih 140,5 milijarde dolarjev v primerjavi s popravljenimi 123,2 milijarde dolarjev februarja, je v torek sporočil Urad za ekonomsko analizo Ministrstva za trgovino ZDA (BEA).
Carine predsednika Donalda Trumpa, vključno s tistimi na kitajski uvoz v višini 145 odstotkov, so spodbudile podjetja k pospešenemu uvozu blaga, da bi se izognila višjim stroškom.
Uvoz se je marca povečal za 4,4 odstotka na rekordnih 419,0 milijarde dolarjev. Uvoz blaga se je prav tako povečal za 5,4 odstotka in znašal rekordnih 346,8 milijarde dolarjev.
Preberite več:
Izvoz se je povečal za 0,2 odstotka na 278,5 milijarde dolarjev, kar je prav tako rekordna raven. Izvoz blaga se je povečal za 0,7 odstotka na 183,2 milijarde dolarjev.
Vlada je pretekli teden sporočila, da je trgovinski primanjkljaj v preteklem četrtletju zmanjšal BDP za rekordnih 4,83 odstotne točke, kar je vodilo v padec gospodarstva po letni stopnji 0,3 odstotka, prvi od začetka leta 2022.
Ekonomisti po poročanju Reutersa pričakujejo, da se bo trend povečanega uvoza do maja umiril, kar bi lahko prispevalo k okrevanju BDP v naslednjem četrtletju.