Ameriški predsednik Donald Trump je prekinil trgovinska pogajanja s Kanado, potem ko je ta uvedla davek na digitalne storitve, ki bo prizadel predvsem ameriška tehnološka podjetja. Kanada je sicer kmalu po tem napovedala, da bo odstopila od uvedbe tega davka, da bi pogajanja z ZDA lahko nadaljevala, a spor med državama ostaja odprt.
Kanadski davek na digitalne storitve, ki naj bi začel veljati konec junija, je predvideval triodstotno obdavčitev velikih tujih in domačih digitalnih podjetij, ki v Kanadi ustvarijo več kot 20 milijonov kanadskih dolarjev prihodkov. Obdavčeni bi bili dobički od spletnega oglaševanja, družbenih omrežij, spletnih trgovin in prodaje ter licenciranja uporabniških podatkov.
Trump je uvedbo tega davka označil za “neposreden in očiten napad na ZDA” ter Kanado primerjal z Evropsko unijo, ki je sprejela podoben ukrep. Na svojem omrežju Truth Social je napovedal prekinitev vseh trgovinskih pogajanj s Kanado in obljubil, da bo v naslednjih sedmih dneh objavil višino carin, ki jih bodo ZDA uvedle proti Kanadi. Trump je tudi opozoril, da rok za sklenitev trgovinskega dogovora ni fiksno določen, a če dogovora ne bo, bodo uvedene višje tarife.
Kanada umika davek in pogajanja se nadaljujejo
Kljub temu je Kanada hitro reagirala in napovedala, da davka ne bo uvedla, saj si želi ohraniti dobre trgovinske odnose z ZDA. Kanadski finančni minister Francois-Philippe Champagne je poudaril, da je odločitev sprejeta v pričakovanju “obojestransko koristnega trgovinskega dogovora”. Pogajanja naj bi se nadaljevala z namenom, da bi do 21. julija dosegli dogovor.
Pred tem sta se Trump in kanadski premier Mark Carney dogovorila, da bosta do 16. julija pripravila nov gospodarski in varnostni sporazum, ki bi odpravil tudi Trumpove carine, ki so bile uvedene v preteklosti.
Širši kontekst trgovinskih sporov
Spor med ZDA in Kanado ni osamljen primer trenj zaradi digitalnih davkov. Podobne napetosti so se pojavile tudi med ZDA in Evropsko unijo, kjer so ZDA prav tako nasprotovale uvedbi digitalnega davka, saj menijo, da gre za nepravično obdavčitev njihovih tehnoloških gigantov.
Mednarodni dialog o digitalnih davkih poteka tudi v okviru Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki si prizadeva za globalni dogovor o obdavčitvi digitalnih podjetij. Kljub temu pa je usklajevanje še vedno zahtevno, saj posamezne države želijo zaščititi svoje interese in prihodke.
Kaj sledi?
Trgovinski odnosi med ZDA in Kanado so trenutno v fazi negotovosti. Čeprav je Kanada umaknila sporni davek, ostajajo odprta vprašanja glede carin in drugih trgovinskih ovir. Ameriški finančni minister Scott Bessent je optimističen, da bi lahko sporazum dosegli do začetka septembra, a bo za to potrebnih še veliko pogajanj in kompromisov.
Napetosti zaradi digitalnih davkov kažejo, kako hitro se spreminja trgovinska politika v dobi digitalizacije in kako pomembno je najti skupne rešitve, ki bodo ustrezale tako tehnološkim podjetjem kot državam.