Trump bi kitajskim ladjam zaračunaval 1,5 milijona dolarjev  za vstop v ameriška pristanišča

shipping port
Direktorji opozarjajo na stroške in morebitne zastoje. Foto: Pixabay

Ameriški načrti za ladjedelništvo bi lahko pomenili visoke stroške za prevoznike in povzročili nov val motenj v dobavnih verigah po vsem svetu, so opozorili direktorji več ladjarskih podjetij.

Agencija Hina spominja, da je ameriško ministrstvo za trgovino februarja predlagalo, da bi se ladjam, zgrajenim na Kitajskem, zaračunavala vstopnina v ameriška pristanišča v višini 1,5 milijona dolarjev.

Kabinet ameriškega predsednika namerava financirati prenovo domačega ladjedelništva tudi z visokimi pristaniškimi pristojbinami za ladje, zgrajene na Kitajskem, in za tiste v flotah, ki vključujejo kitajske ladje, kaže osnutek izvršnega odloka, v katerega je Reuters v četrtek dobil vpogled.

Načrt je neprijetno presenečenje in bi lahko bil zelo škodljiv za prevoznike in njihove stranke, je dejal izvršni direktor lastnika kontejnerske ladje Ocean Network Express (ONE), Jeremy Nixon, na konferenci o kontejnerskem prevozu TPM, ki jo je organiziralo raziskovalno podjetje S&P Global.

V bližnji prihodnosti bi lahko prevozniki redkeje pristajali v ameriških pristaniščih, da bi zmanjšali stroške pristaniških pristojbin. To bi lahko povzročilo zastoje v pristaniščih ter otežilo uvoz in izvoz za trgovce in proizvajalce, so na konferenci v kalifornijskem Long Beachu opozorili direktorji.

Prevozniki bodo morda morali prilagoditi vozne rede, da bi na ameriški trg preusmerili ladje, ki niso bile zgrajene na Kitajskem, kar bi jih lahko stalo precej časa in denarja, so dodali.

Da bi čim bolj zmanjšal vpliv novih predpisov, bi se MSC lahko začel izogibati manjšim pristaniščem, kot je kalifornijski Oakland, ki je ključen za izvoz sveže govedine, mlečnih izdelkov in mandljev, je na konferenci povedal izvršni direktor največjega svetovnega kontejnerskega prevoznika, Soren Toft.

“Če bodo takšni predpisi res sprejeti, naj vsaj začnejo veljati nekoliko pozneje in naj nas ne kaznujejo za napake iz preteklosti. Takrat sploh nismo vedeli, da smo naredili napako,” je povedal Toft, ko je govoril o pristaniških pristojbinah za ladje, zgrajene na Kitajskem.

Francoski ladjar CMA CGM je s kitajskim COSCO Shippingom sklenil zavezništvo o souporabi ladij. Prejšnji teden so napovedali 20 milijard dolarjev naložb v ladjedelniške zmogljivosti, pristaniško infrastrukturo in logistična omrežja v ZDA.

CMA CGM trenutno upravlja pristaniške terminale v New Yorku in Los Angelesu in je največji prevoznik tovora ameriškega maloprodajnega velikana Walmarta, navaja Reuters.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji