Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek podpisal izvršni ukaz, s katerim je uradno podaljšal rok za sklenitev dogovora o trgovinskih carinah s ključnimi partnericami do 1. avgusta 2025. Hkrati je nakazal možnost dodatnega podaljšanja roka, kar je povzročilo nove valove negotovosti v svetovnem gospodarstvu.
Trump je 7. julija poslal pisma 14 trgovinskim partnericam, med njimi Japonski in Južni Koreji, v katerih jih opozarja, da se bodo dajatve, ki jih je aprila uvedel in nato za 90 dni zamrznil, v primeru nedoseženega dogovora s 1. avgustom močno zvišale. Tokio in Seul bi prizadele 25-odstotne carine na izvoz blaga v ZDA, medtem ko bi države, kot so Indonezija, Bangladeš, Tajska, Južna Afrika in Malezija, dobile carine v razponu od 25 do 40 odstotkov.
Kljub tem grožnjam Trump ni izključil možnosti nadaljnjega podaljšanja roka. Na vprašanje o trdnosti roka je dejal: “Rekel bi, da je ta datum dokončen, vendar ni 100-odstotno dokončen.” Prav tako je odprt za pogajanja o drugačnih ponudbah, če mu bodo všeč.
Reakcije trgovinskih partneric
Japonski premier Shigeru Ishiba je carine označil za “resnično obžalovanja vredne” in poudaril, da si Tokio prizadeva za obojestransko koristne dogovore, hkrati pa ščiti svoje nacionalne interese. Izrazil je tudi pripravljenost nadaljevati pogajanja kljub odprtim točkam, ki preprečujejo dogovor.
Južnokorejski svetovalec za nacionalno varnost Wi Sung-lac se je v Washingtonu srečal z ameriškim kolegom in izrazil upanje na kmalu dvostranski vrh, kjer bi lahko dosegli “obojestransko koristne rezultate”.
Ozadje in pričakovanja
Podaljšanje roka prihaja v času, ko so trgovinski pogovori ZDA s partnericami, vključno z EU, Kitajsko in Indijo, še vedno v teku, a brez dokončnih dogovorov. Trumpova administracija si prizadeva za zmanjšanje trgovinskega primanjkljaja in vračanje proizvodnje v ZDA, kar pa pogosto pomeni strožje pogoje za tuje trgovinske partnerje.
Trgovinske napetosti, predvsem zaradi avtomobilskega sektorja, ki je simbol ameriške proizvodnje, ostajajo glavni izziv. Višje carine bi lahko negativno vplivale na globalne dobavne verige in povzročile dodatno inflacijo.
Preberite več:
Čeprav je rok za dogovor podaljšan, ostaja negotovost glede končnega izida pogajanj. Svetovna gospodarstva spremljajo razvoj dogodkov z zaskrbljenostjo, saj bi višje carine lahko vplivale na rast in stabilnost trgov.