Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo po začetku veljavnosti spornih carin za uvoz kanadskih in mehiških izdelkov spremenil mnenje in napovedal začasno ukinitev dajatev za avtomobilsko industrijo za naslednjih 30 dni.
Izjema se nanaša le na vozila, ki so proizvedena v skladu z obstoječimi pravili o prosti trgovini med Mehiko, ZDA in Kanado. Njegova najnovejša napoved je vsaj začasno zaustavila največji padec na Wall Streetu v zadnjih treh mesecih. Bela hiša je sporočila tudi, da je Trump “odprt za pogovore” o drugih izdelkih, ki bi lahko bili izključeni iz carin – hkrati je dal jasno vedeti, da ne namerava odstopiti od trgovinske vojne z najbližjimi sosedami.
Trump vztraja, da Kanada in Mehika ne storita dovolj, da bi zaščitili mejo in da zaradi tega v ZDA prihaja nevarna droga fentanil – nikoli pa ni pojasnil, kakšno postopanje Mehike in Kanade bi ga zadovoljilo, niti ni razložil, zakaj ZDA niso sposobne lastne zaščite meje pred tihotapci.
Iz Kanade prihaja le 0,2 odstotka zaseženih količin fentanila, medtem ko preostalih 99,8 odstotka prihaja iz Mehike. Kanada je po začetku veljavnosti Trumpovih 25-odstotnih carin na ves kanadski uvoz (izvzemši nižjo, 10-odstotno carino za kanadske energente) odgovorila s povračilnimi ukrepi.
Kanadska vlada je uvedla carine v vrednosti 21 milijard dolarjev na določene vrste ameriškega uvoza z napovedjo, da se bo seznam blaga po treh tednih razširil in da bodo uvedene carine na blago, ki bodo skupaj nanesle na 107 milijard dolarjev. Seznam vključuje ameriške alkoholne pijače, les in gospodinjske aparate.
V Kanadi se alkohol prodaja v državnih verigah, ki jih nadzorujejo oblasti posameznih provinc. Nekatere province so napovedale zaustavitev naročil vseh ameriških pijač, na spletu pa se vrstijo posnetki odstranjevanja ameriškega bourbona, piva in vina s trgovinskih polic. Ameriška industrija bourbona letno ustvari več kot 9 milijard dolarjev prometa na račun izvoza v Kanado.
Čeprav pogovori med Ottawo in Washingtonom še vedno potekajo, zaenkrat ni videti rešitve. Napoved mesečne odložitve za avtomobilsko industrijo je povzročila rahlo okrevanje delnic velikih proizvajalcev, vendar stalna trgovinska napetost ustvarja poslovno negotovost in škoduje zaupanju potrošnikov. Delnice General Motors so po napovedi narasle za 7,2 odstotka, delnice Forda pa za 5,8 odstotka – v obeh primerih so delnice še vedno nižje, kot so bile na začetku tega leta.
Trumpove carine so še posebej prizadele avtomobilsko industrijo, saj je sektor globoko integriran in proizvodnja poteka v vseh treh državah Severne Amerike – nekateri deli prečkajo meje tudi 5 ali 6-krat, preden so vgrajeni v končna vozila.
Mednarodno integrirani proizvodni proces je še zlasti pomemben za velike družbe, kot so Ford, General Motors in Stellantis, ki v severnoameriških obratih proizvajajo poltovornjake – ti glavni segment njihove prodaje v ZDA in njihov največji vir prihodkov.
Univerza Boise State v nedavno objavljenem besedilu ponazarja, kako so proizvodne verigi integrirane. Po Sporazumu med Združenimi državami Amerike, Mehiko in Kanado (USMCA) Mehika in Kanada dobavljata različne dele, od motorjev, notranjih komponent in prenosnih sistemov do alternatorjev in drugih. Poleg rezervnih delov se v teh državah odvija tudi velik del končne montaže ameriških avtomobilov. Na primer: General Motors sestavlja 19 odstotkov svojih modelov v Mehiki in 13 odstotkov v Južni Koreji. Podobno Ford sestavlja 13 odstotkov svojih modelov v Mehiki in 13 odstotkov v Kanadi. Fiat 46 odstotkov svojih avtomobilov sestavlja v Italiji, 17 odstotkov v Kanadi in 17 odstotkov v Mehiki.
Iz Kanade prihaja tudi pepelika oziroma kalijev karbonat, ključna sestavina za proizvodnjo umetnih gnojil, od katerih je odvisno ameriško kmetijstvo. V naslednjih dneh bi lahko tudi za tega bila uvedena izjema, prav tako naj bi razmišljali o odpravi 10-odstotne dajatve za uvoz kanadske nafte, plina in električne energije.
Mehika je prav tako napovedala protiukrepe, podrobnosti pa bo v prihodnjih dneh razkrila predsednica Claudia Scheinbaum. Reuters poroča, da mehiška državna naftna družba Pemex išče kupce v Evropi in Aziji. Doslej je približno 60 odstotkov Pemexovega izvoza šlo v ZDA.
Trumpove carine ogrožajo ekonomsko okrevanje Kanade po nekaj letih stagnacije. V zadnjem četrtletju lani je BDP zrasel za 2,6 odstotka, kar je preseglo pričakovanja. Trumpovi ukrepi pa bi zdaj lahko pripeljali do recesije na obeh straneh meje. Kanadsko gospodarstvo se močno zanaša na trgovino z južnimi sosedami – okoli 75 odstotkov izvoza gre v ZDA, iz ZDA pa prihaja približno tretjina kanadskega uvoza.
Kanada, četrti največji izvoznik nafte na svetu, bi lahko potencialno izkoristila svojo energetsko industrijo kot vzvod v pogajanjih, če bi trgovinska vojna eskalirala.
“A trenutno iz bele hiše prihaja preveč nepredvidljivosti in kaosa … ne bomo vsakih 30 dni prenašali te psihodrame,” je v sredo na poslovnem forumu v Torontu dejala kanadska ministrica za zunanje zadeve Melanie Joly.
Različni kazalniki dokazujejo, da Trumpova politika že škoduje tudi ameriškemu gospodarstvu. Po najnovejših podatkih je rast plač upočasnjena, vse več podjetij preloži naložbe, novih delovnih mest v februarju je bilo manj kot pričakovano, in sicer 77.000 – skoraj dvakrat manj kot so napovedali anketirani ekonomisti.
Tudi dolar je v sredo padel na najnižjo raven v zadnjih treh mesecih, podobno so ameriški borzni indeksi v preteklem tednu stalno padali. Kljub temu je po napovedi izvzetja avtomobilov iz carin indeks S&P 500 narasel za 1,1 odstotka, s čimer je nadoknadil približno tretjino padca v preteklih dveh dneh.
Po analizah eden od razlogov, zakaj je Trump takoj uvedel izjemno pravilo za avtomobile, tiči v poltovornjakih. Nove carine bi lahko zvišale prodajno ceno teh vozil med 3.000 in 7.000 dolarji, kar bi neposredno prizadelo kupce, ki so večinoma Trumpovi najbolj zvesti volivci.
Preberite več:
Za blago, ki je 75-odstotno proizvedeno v Severni Ameriki, po obstoječem sporazumu USMCA – ki ga je Trump podpisal v prvem mandatu – ni predpisan carinski režim. Sporazum določa tudi minimalni delež delov, ki morajo biti iz Severne Amerike (motorji, karoserije in podobno).
Za večino vozil je ta minimum 40 odstotkov, za poltovornjake pa 45 odstotkov, kar pomeni, da so ta vozila še posebej odvisna od integrirane proizvodnje v vseh treh državah Severne Amerike.
“Ford, GM in Stellantis ploskajo predsedniku Trumpu, ker je prepoznal, da vozila in deli, ki izpolnjujejo zahteve USMCA za ameriški in regionalni izvor, morajo biti izvzeti iz carinskih ukrepov,” je dejal Matt Blunt, predsednik ameriškega Sveta za avtomobilsko politiko (AAPC), ki zastopa te tri družbe.