Trumpova formula za carine sproža kritike in vprašanja ekonomistov

Confused businessman
Izračuni upoštevajo le zamenjano blago, izpuščajo pa storitve. Foto: Pexels

Da bi upravičila carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, je Bela hiša objavila preprosto formulo, ki se enotno uporablja za vse države, kar je sprožilo vprašanja in kritike ekonomistov, vključno z Nobelovim nagrajencem Paulom Krugmanom.

Predsednik Donald Trump je obsodil domnevne “carinske tarife”, ki jih druge države nalagajo Združenim državam Amerike. A predstavljene številke ne ustrezajo dejanskemu nivoju veljavnih carin, piše N1.

Tako naj bi Kitajska carinila ameriške izdelke po 67-odstotni stopnji, navaja Bela hiša. A po podatkih Svetovne trgovinske organizacije je Kitajska leta 2024 uporabljala povprečno carinsko tarifo v višini le 4,9 odstotka. Razlika je velika tudi za Evropsko unijo (1,7 odstotka po STO, 39 odstotkov po Trumpu) ali celo za Indijo (6,2 odstotka proti 52 odstotkom).

Bela hiša trdi, da poleg carin upošteva tudi druge trgovinske ovire, pri čemer se sklicuje zlasti na okoljske standarde ali manipulacijo deviznih tečajev. Ameriško ministrstvo za trgovino je objavilo formulo z več spremenljivkami, izraženimi z grškimi črkami. Vendar se več spremenljivk medsebojno izniči.

Pravzaprav Bela hiša za izračun tako imenovanih “carinskih dajatev” deli trgovinski saldo (razliko med uvozom in izvozom) z vrednostjo uvoza – ne glede na državo. Ta izračun ne upošteva posebnosti trgovinskih odnosov z drugimi državami.

“Formula temelji na relativni vrednosti trgovinskega presežka z ZDA,” so potrdili ekonomisti Deutsche Bank.

“Ta pristop je tako poln napak, da je težko vedeti, kje sploh začeti,” je dejal ekonomist Paul Krugman, Nobelov nagrajenec. Posebej poudarja, da izračuni upoštevajo le zamenjano blago, izpuščajo pa storitve.

Z uporabo formule, ki jo je objavila ameriška administracija, na podatke iz leta 2024, ki jih je objavil ameriški statistični urad, je AFP prišel do številk, ki jih je predstavil ameriški predsednik: nove carine, ki so bile objavljene za vsako državo, ustrezajo rezultatu formule, deljenemu z dve. Če formula poda rezultat manj kot deset odstotkov ali v primeru trgovinskega presežka, ZDA enotno uporabijo spodnjo mejo v višini desetih odstotkov. To velja za več kot sto držav ali ozemelj, vključno z Združenim kraljestvom in Avstralijo.

Poleg tega formula temelji na poenostavljenih predpostavkah o oceni vpliva povišanja cen uvoženih izdelkov na domače povpraševanje v ZDA. Ta spremenljivka se imenuje “elastičnost”in se v formuli obravnava kot enaka za vse države, ne glede na izdelek.

Eden od znanstvenih člankov, ki jih je Bela hiša citirala v podporo svoji formuli, pa poudarja, da se elastičnost “razlikuje glede na izdelek in uvoznika”.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji