Vzdušje na ameriškem trgu kapitala je že nekaj časa negativno – najprej je slabo ozračje konec januarja prinesel učinek kitajskega klepetalnika Deep Seek, ki je pretresel največja tehnološka podjetja, medtem ko je v zadnjih tednih v središču pozornosti protekcionistična politika ZDA, ki je povzročila precejšnjo negotovost. Ukrepi so bili napovedani v predvolilni kampanji Donalda Trumpa in med januarsko inavguracijo, a so vlagatelji več pozornosti namenili pričakovanemu znižanju davkov in prizadevanjem za izboljšanje učinkovitosti ameriškega javnega sektorja, pojasnjuje glavni borzni posrednik Momentum Securities, Nenad Gujaničić, v pogovoru za Biznis.rs.
Trumpove carine so pretresle vlagatelje, saj so prinesle strah pred gospodarsko krizo in množično razprodajo delnic. To je privedlo do izgube 4.000 milijard dolarjev tržne vrednosti indeksa S&P 500, ki je prejšnji mesec, ko je Wall Street podpiral večji del Trumpove ekonomske politike, dosegel vrhunec .
Vrsta novih odločitev ameriškega predsednika je le utrdila negotovost med podjetji, potrošniki in vlagatelji, zlasti zaradi nepredvidljivih carinskih ukrepov proti glavnim trgovinskim partnerjem, kot so Kanada, Mehika in Kitajska, poroča Reuters.
V ponedeljek se je padec borze še poglobil, referenčni indeks S&P 500 je oslabel za 2,7 odstotka, kar je njegov največji dnevni padec v tem letu, medtem ko je tehnološki indeks Nasdaq padel za štiri odstotke, kar je največja enodnevna izguba od septembra 2022.
S&P 500 je v ponedeljek zaključil na 8,6 odstotka nižji ravni v primerjavi z rekordom 19. februarja, kar pomeni, da je tržna vrednost indeksa upadla za več kot 4.000 milijard dolarjev in se približuje padcu za 10 odstotkov, to pa bi pomenilo borzno korekcijo. Nasdaq je od decembrskega vrha oslabel za več kot 10 odstotkov.

“Že februarja so se začeli pojavljati prvi signali oslabitve ameriškega gospodarstva, ki so v veliki meri posledica negotovosti, ki jo je povzročila politika nove ameriške administracije. Čeprav se trg dela z nekaj več kot štirimi odstotki brezposelnosti še dobro drži, nekateri zgodnji kazalniki namigujejo na morebiten upad BDP v prvem četrtletju, čemur nismo bili priča že od postpandemičnega obdobja,” je ocenil Gujaničić.
Po njegovem ameriško gospodarstvo v veliki meri temelji na osebni potrošnji, in če se bo trend zadržanosti povprečnega ameriškega potrošnika nadaljeval, bo v obdobju januar-marec verjetno prišlo do upočasnitve gospodarstva.
V zadnjih dveh letih je ameriško gospodarstvo predstavljalo svetlo točko na mednarodni sceni, saj gospodarstvo evroobmočja stagnira, medtem ko je solidna kitajska rast ostala v senci šibke osebne potrošnje in težav na državnem trgu nepremičnin, je poudaril naš sogovornik.
Prejšnji vikend Trump ni želel napovedati, ali bi ZDA lahko vstopile v recesijo, medtem ko so vlagatelji zaskrbljeni zaradi učinkov njegove trgovinske politike. S&P 500 je zdaj ob vse dobičke, pridobljene po Trumpovi zmagi na volitvah 5. novembra, in je v tem obdobju nižji za skoraj tri odstotke. Hedge skladi so v petek zmanjšali svojo izpostavljenost delnicam v največji meri v zadnjih dveh letih, poroča Goldman Sachs.
S&P 500 je v letu 2023 in 2024 beležil zaporedne letne dobičke v višini več kot 20 odstotkov, pri čemer so vodili tehnološki velikani, kot sta podjetji Nvidia in Tesla. Obe podjetji v letu 2025 beležita padec, kar je trg dodatno teži navzdol. V ponedeljek je indeks S&P 500 (.SPLRCT) za tehnološki sektor padel za 4,3 odstotka, medtem ko sta Apple in Nvidia izgubila po približno pet odstotkov vrednosti.
Tesla je zabeležila 15-odstotni padec, s čimer je bilo izbrisanih približno 125 milijard dolarjev tržne kapitalizacije. Drugim tveganim naložbam se ni pisalo nič bolje, bitcoin je oslabel za pet odstotkov.
“Tehnološke delnice so v zadnjih nekaj letih poganjale rast trga z razmeroma visokimi ocenami, ki predvidevajo nadaljevanje odličnih poslovnih trendov. Čeprav ni bilo znakov oslabitve poslovanja podjetij v tem sektorju, je pojav novega UI modela DeepSeek pretresel podjetja, še posebej v segmentu proizvodnje in oblikovanja čipov, zaradi velikih naložb v tem sektorju, ki še niso prinesle večjih napredkov pri uporabi generativne umetniške inteligence,” je povedal Nenad Gujaničić.
Preberite več:
“Zato so vse največje tehnološke družbe po objavi kvartalnih rezultatov zabeležile padec vrednosti delnic, čeprav se nobena od njih ni izneverila tržnim pričakovanjem.”
Gujaničić dodaja, da to ni prvič, da tehnološki sektor beleži kratkoročne korekcije, globina padca pa bo odvisna predvsem od makroekonomskega okvirja in sposobnosti največjih tehnoloških igralcev, da letos predstavijo izdelek (storitev), ki bo upravičil velika kapitalna vlaganja v izgradnjo sistemov, ki temeljijo na umetni inteligenci.