TSMC v prvem četrtletju pričakuje 54-odstotno rast dobička

Computer chip
Zahvaljujoč razvoju čipov za modele umetne inteligence, Foto: Pexels

Podjetje TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), vodilni svetovni proizvajalec naprednih čipov, ki se uporabljajo v aplikacijah umetne inteligence, naj bi v četrtek objavilo 54-odstotno rast dobička v prvem četrtletju, a se pričakuje, da bo hkrati opozorilo na tveganja, povezana s trgovinsko politiko predsednika ZDA Donalda Trumpa.

Kot največji svetovni pogodbeni proizvajalec čipov TSMC oskrbuje stranke, kot sta Apple in Nvidia, in je močno profitiral od vse širše uporabe UI-funkcij v digitalnih izdelkih. Kljub temu se podjetje sooča s pritiski, ne le zaradi uvoznih carin, ki jih uvaja Trump, ampak tudi zaradi njegovih kritik na račun prevlade Tajvana v industriji čipov, poroča Reuters.

Po ocenah analitikov, ki jih je zbral LSEG SmartEstimate, naj bi TSMC za obdobje do 31. marca objavil čisti dobiček v višini 347,8 milijarde tajvanskih dolarjev (okoli 10,74 milijarde ameriških dolarjev), kar je občutno povečanje v primerjavi s 225,5 milijardami tajvanskih dolarjev v enakem obdobju lani.

TSMC vlaga milijarde dolarjev v gradnjo tovarn v tujini, a poudarja, da bo večina proizvodnje ostala na Tajvanu. Prejšnji mesec je podjetje objavilo naložbo v višini 100 milijard dolarjev v ZDA, poleg že prej obljubljenih 65 milijard dolarjev za tri tovarne v ameriški zvezni državi Arizoni.

Trump je po eni strani hvalil tajvansko industrijo čipov, po drugi strani pa grozil z uvedbo carin. Prejšnji teden je izjavil, da je podjetju sporočil, da bodo primorani plačati do 100-odstotni davek, če ne bodo zgradili tovarn v ZDA. V nedeljo je napovedal, da bo izključitev pametnih telefonov in računalnikov iz tarif na kitajsko blago zgolj začasna in da načrtuje preiskavo v zvezi z nacionalno varnostjo in sektorjem polprevodnikov.

Analitiki podjetja SemiAnalysis ocenjujejo, da bo TSMC verjetno podvojil vlaganja v tovarne v tujini, da bi zmanjšal geopolitična tveganja, čeprav bo to v naslednjih petih letih zmanjšalo bruto dobičkonosnost za dva do tri odstotke. Kljub temu bi to lahko zagotovilo prijaznejši odnos ameriške vlade in zmanjšalo breme carin.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji