Turški delavci zatrjujejo: Yapi Merkezi nas zadržuje v Orehku in ustrahuje

Orehek, turški delavci
2TDK od izvajalca zahteva pojasnila, inšpektorat je že zaznal več kršitev. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

Približno 40 turških delavcev podjetja Yapi Merkezi, ki je sodelovalo pri gradnji drugega tira med Divačo in Koprom, v javnem pismu opozarja, da jih delodajalec od 21. marca zadržuje v delavskem naselju v Orehku in nad njimi izvaja poskuse ustrahovanja. Kot so zapisali, niso prejeli nobenega dela niti razlage o svojem trenutnem delovnem statusu. Večina naj bi bila prisiljena podpisati sporazumno odpoved pogodbe o zaposlitvi, zdaj pa so izpostavljeni verbalnemu nadlegovanju, psihičnemu pritisku in negotovosti, zaradi katere ne morejo sprejeti novih delovnih priložnosti.

Njihovo psihično stanje se po lastnih besedah slabša, med njimi pa narašča napetost. Opozarjajo, da obstaja vse večje tveganje za fizične spore. Za morebitne incidente delavci odgovornost pripisujejo podjetju Yapi Merkezi, družbi Kolektor ter drugim vpletenim.

Podjetje Yapi Merkezi je marca odpustilo približno 90 odstotkov svojih zaposlenih. Večina se jih je vrnila v Turčijo, okoli 40 do 50 pa jih je ostalo v Sloveniji in želijo nadaljevati z delom. Eden izmed delavcev, Düzgün Buldu, je za TV Slovenija povedal, da jim ne pomagajo ne 2TDK, ne Kolektor, ne sindikat. Zato je za pomoč pozval slovensko vlado.

Sindikalist Oskar Komac iz Sindikata delavcev gradbenih dejavnosti je opozoril, da so delavci, ki so podpisali sporazumne odpovedi, ostali brez jasnega statusa, čeprav po njegovih informacijah še niso izgubili delovnega dovoljenja in so še vedno zaposleni v podjetju.

Na ministrstvu za infrastrukturo so za TV Slovenija zatrdili, da od 2TDK in vseh njihovih podizvajalcev zahtevajo dosledno spoštovanje zakonodaje. Tudi 2TDK je sporočil, da navedbe delavcev jemljejo resno in da od podjetja Yapi Merkezi zahtevajo pojasnila. Opozorili so tudi na možnost razveze pogodbe v primeru hujših kršitev.

Inšpektorat RS za delo je med leti 2021 in 2025 pri podjetju Yapi Merkezi izvedel 52 inšpekcijskih nadzorov in ugotovil 23 kršitev. Med njimi so bile nepravilnosti glede izplačila regresa, vodenja evidenc delovnega časa ter varnosti in zdravja pri delu. Zaradi tega so bili izdani upravni ukrepi in uvedeni prekrškovni postopki.

Podjetje Kolektor je v odzivu poudarilo, da ni delodajalec delavcev, ki bivajo v Orehku, a da zagovarjajo spoštovanje zakonodaje in pričakujejo enako ravnanje od vseh partnerjev pri projektu.

Razmere v delavskem naselju ostajajo napete. Delavci vztrajajo, da želijo delati, a so ujeti v negotovost in brez podpore. Slovenske institucije in nadzorne službe zdaj izvajajo dodatne postopke za razjasnitev razmer in zaščito delavskih pravic.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji