Turško gospodarstvo je v četrtem četrtletju lanskega leta pospešilo rast, kar kaže na zmanjšan vpliv visokih stroškov zadolževanja, kažejo podatki turškega statističnega zavoda (TUIK).
Med oktobrom in decembrom se je gospodarska aktivnost povečala za 3 odstotke v primerjavi z enakim obdobjem leta 2023, so izračunali statistiki. V prejšnjem četrtletju je bila zabeležena rast v višini 2,2 odstotka, poroča Mina.
Na četrtletni ravni se je gospodarstvo povečalo za 1,7 odstotka, kažejo sezonsko in koledarsko prilagojeni podatki statističnega urada, kar nakazuje okrevanje po stagnaciji v poletnih mesecih.
V celotnem lanskem letu se je turški BDP povečal za 3,2 odstotka. V predhodnem letu 2023 je zrasel za 4,5 odstotka.
Ankara je sprva za lansko leto napovedala rast v višini 3,5 odstotka, vendar je kasneje znižala napoved, upoštevajoč nihanja domačega povpraševanja in prizadevanja centralne banke za obvladovanje inflacije.
Ključna obrestna mera je bila tako zvišana za 4,15 odstotne točke in je marca dosegla celo 50 odstotkov.
V takšnih razmerah se je inflacija zmanjšala s 75 odstotkov na 47 odstotkov. Kljub temu je prehod na ortodoksno denarno politiko po letih nizkih obrestnih mer, s katerimi so želeli spodbuditi gospodarsko rast, vplival na domače povpraševanje.
Lani se je potrošnja gospodinjstev povečala za 3,7 odstotka, kar je približno trikrat manj kot v prejšnjem letu.
Izvoz blaga in storitev je pokazal znake okrevanja, s stopnjo rasti 0,9 odstotka. Leta 2023 se je izvoz zmanjšal za 2,7 odstotka. Uvoz se je zmanjšal za 4,1 odstotka, medtem ko je leta 2023 zrasel za 11,7 odstotka.
Najvišjo rast dodane vrednosti je lani v Turčiji zabeležil gradbeni sektor, ki je narasel za kar 9,3 odstotka. Sledi sektor finančnih in zavarovalniških dejavnosti z rastjo dodane vrednosti v višini 4,9 odstotka, kažejo podatki statističnega urada.
Preberite več:
Dodana vrednost v industriji je ostala na enaki ravni kot leta 2023.
Ob koncu lanskega leta je centralna banka znižala ključno obrestno mero za skupno pet odstotnih točk oziroma na 45 odstotkov. Do konca tega leta naj bi bila znižana na 30 odstotkov.