UBS Group AG preučuje možnost premestitve svojega sedeža, če bo Švica vztrajala pri zahtevi, da mora UBS na svojem računu obdržati dodatnih 25 milijard dolarjev kapitala, so viri blizu podjetja povedali za Bloomberg. Na podlagi notranjih izračunov, ki kažejo, da bi ključni kapital največje švicarske banke v najstrožjem scenariju narasel na približno 20 odstotkov s trenutnih približno 14 odstotkov, vodstvo meni, da bi bil UBS, če obdrži sedež v Zürichu, nekonkurenčen v primerjavi z globalnimi tekmeci.
Švicarska vlada in regulatorji zahtevajo, da največja banka v državi popolnoma loči vrednost tujih podružnic od kapitala svoje matične družbe, za kar uradniki menijo, da je nujno, da se prepreči ponovitev zrušitve Credit Suisse leta 2023. Medtem ko Švica želi preprečiti finančno katastrofo, ki bi nastala ob propadu UBS, banka vidi ta načrt kot nepravično pretirano reakcijo potem, ko je pred dvema letoma priskočila na pomoč svojemu nekdanjemu tekmecu.
UBS zdaj meni, da je predlog tako škodljiv, da banka ne bi imela druge izbire, kot da premesti svoj sedež, pri čemer poudarja, da potencialni odhod ni grožnja, temveč bolj odraz komercialne nezmožnosti poslovanja pri tako visokih ravneh kapitala. Obstaja tudi možnost, da se bo banka soočila s pritiskom delničarjev, če bo sprejela višje zahteve po kapitalu, kot so običajni v drugih regijah.
Delnice UBS so v četrtek oslabele za 0,2 odstotka na 29 švicarskih frankov. Banka uperja napore v lobiranje, medtem ko se predlog prebija skozi švicarski parlament. Osnutek naj bi bil zakonodajalcem predstavljen maja, čeprav morebitne spremembe verjetno ne bodo uvedene pred letom 2028. Večja zaskrbljenost UBS morda ne bo privedla do dejanskega ukrepanja, dolg časovni okvir za razpravo pa daje dovolj časa za doseganje kompromisa.
Prenos sedeža UBS v tujino bi pomenil velik poseg v UBS, katerega zgodovina, dolga več kot 160 let, je tesno povezana z bogastvom države in se bo verjetno soočila z mnogimi ovirami. Znamka posojilodajalca se v veliki meri zanaša na privlačnost Švice kot zatočišča za denar iz ultra bogatih. Še ni informacij, katera bi bila alternativna baza UBS.

Poslovanje UBS vključuje švicarsko banko, trdno zasidrano na domačem trgu, in globalno enoto za upravljanje premoženja, ki že dolgo uporablja svoj švicarski identitet. UBS vodi tudi investicijsko banko in oddelek za upravljanje premoženja.
To ni prvič, da je velika evropska banka zagrozila, da bo premestila svoj sedež. Tudi družba HSBC Holdings Plc je 23 let po premestitvi iz Hong Konga razmišljala o odhodu iz Londona, preden so se leta 2016 po koncesiji britanske vlade glede regulacije in davkov odločili, da ostanejo na mestu.
Švica je napovedala, da bo omogočila, da UBS postopoma uveljavlja kapitalske zahteve čez več let, kar vodstva UBS ni navdušilo. Postopno uvajanje kapitalskih zahtev bi bilo banki le nekoliko v pomoč, saj imajo vlagatelji tendenco, da ocenijo regulatorne spremembe, takoj ko so objavljene, četudi niso takoj v veljavi.
Hramba več kapitala v delnicah lahko poveča stroške poslovanja banke, zadrževanje kapitala nad določenim nivojem pa storitve, ki jih banka ponuja, podraži in zmanjša znesek, ki je na voljo za izplačilo delničarjem. V zameno regulatorji poskušajo zagotoviti, da imajo finančni “igralci” pripravljena sredstva za absorpcijo izgub, ko zaidejo v težave.
Preberite več:
UBS je po finančni krizi leta 2008 rešila ravno švicarska vlada. Vlada zdaj želi, da bi zadnja multinacionalna banka v državi postala odporna na udarce in sposobna brezskrbnega zaprtja v primeru še ene krize, podobne Credit Suisse.
Prejšnji teden je finančna ministrica Karin Keller-Sutter izjavija, da vlada ne bo kolebala zaradi poskusov UBS, da se umakne. Podpredsednik SNB Antoine Martin je v četrtek dejal, da je vse, kar UBS stori v odgovor na strožje predpise, “njihova odločitev”.