Vodilne francoske založniške organizacije in organizacije za zaščito avtorskih pravic so vložile tožbo proti ameriškemu tehnološkemu velikanu Meti zaradi domnevne uporabe avtorskih vsebin brez dovoljenja.
Nacionalno združenje založnikov (SNE), Nacionalno združenje avtorjev in skladateljev (SNAC) ter Društvo književnikov (SGDL), ki zastopajo interese avtorjev, so v sredo na tiskovni konferenci sporočili, da so v začetku tedna vložili tožbo proti Meti na pariškem sodišču zaradi domnevnih kršitev avtorskih pravic in ekonomskega “parazitizma”.
Tri organizacije trdijo, da je Meta, lastnica družbenih omrežij Facebook, Instagram in WhatsApp, nezakonito uporabljala avtorsko zaščitene vsebine za učenje svojih modelov umetne inteligence.
“Priča smo monumentalnemu ropanju,” je dejala Maia Bensimon, glavna delegatka SNAC-a.
“To je nekakšen boj Davida proti Goljatu,” pa meni generalni direktor SNE, Renaud Lefebvre.
Po poročanju Reutersa gre za prvi tak primer proti veliki UI družbi v Franciji, se pa v ZDA že odvija val tožb proti Meti in drugim tehnološkim podjetjem s strani avtorjev, vizualnih umetnikov, glasbenih založnikov in drugih imetnikov avtorskih pravic zaradi uporabe njihovih del za usposabljanje generativnih UI sistemov.
Meto je tako že leta 2023 v ZDA tožila ameriška igralka in pisateljica Sarah Silverman, skupaj z drugimi avtorji, ki trdijo, da je podjetje brez dovoljenja uporabilo njihove knjige za trening svojega velikega jezikovnega modela Llama. Podobno tožbo je oktobra vložil tudi ameriški pisatelj Christopher Farnsworth.
OpenAI, podjetje, ki stoji za UI orodjem ChatGPT, se prav tako sooča s številnimi podobnimi tožbami v ZDA, Kanadi in Indiji.
Hollywoodske zvezde proti umetni inteligenci
Največ pozornosti je zagotovo pritegnila hollywoodska igralka Scarlett Johansson, ki je maja lani dosegla, da je podjetje umaknilo svoj novi glasovni sistem »Sky«, ker je zvenel skoraj identično njenemu glasu.
“Septembra lani me je Sam Altman kontaktiral s ponudbo, da jim ‘prodam’ svoj glas. Zavrnila sem jih, a nekaj mesecev pozneje je postalo jasno, da so to storili tudi brez mojega dovoljenja. Ko moja opozorila niso obrodila sadov, sem bila prisiljena zagroziti s pravnimi postopki,” se je spomnila Johansson. Dodala je, da so Altmanovi sodelavci na njena vprašanja odgovorili šele dva dni pred predstavitvijo sistema Sky.
Skoraj istočasno sta dva manj znana igralca vložila tožbo proti UI podjetju Lovo. Linnea Sage in Paul Lehrman trdita, da jih je podjetje najelo za snemanje nekaj glasovnih vzorcev.
Kmalu zatem je Lehrman slišal svoj glas kot pripovedovalca v dokumentarnem filmu na YouTubeu in ugotovil, da je Lovo “kloniral” njune glasove.
Na zatožno klop je sedel tudi največji svetovni proizvajalec čipov Nvidia, in sicer zaradi svoje UI platforme NeMo.
Primer seže v marec 2024, ko je skupina pisateljev trdila, da je Nvidia nepooblaščeno uporabila njihove knjige za usposabljanje svoje platforme. Njihova dela so bila kmalu odstranjena, kar so pisatelji razumeli kot “priznanje krivde”.
Junija pa so zaradi umetne inteligence pravno postopali tudi veliki glasbeni založniki. Med njimi so Sony Music, Universal Music Group in Warner Records, ki so startupe Suno in Udio obtožili kršitev avtorskih pravic v “skoraj nepredstavljivih razsežnostih”.
Založniki so trdili, da programska oprema obeh podjetij krade glasbo, da bi ustvarjala podobna dela, zaradi česar so zahtevali odškodnino v višini 150.000 dolarjev (139.855 evrov) na skladbo.
Umetna inteligenca ne more posedovati patentov
Omeniti velja tudi sodbo sodišča v Veliki Britaniji iz decembra 2023, ki je odločilo, da umetna inteligenca ne more biti izumitelj ali imetnik patentov.
Preberite več:
Ameriški računalniški znanstvenik Stephen Thaler je poskušal pridobiti patente za dva izuma, za katera je trdil, da jih je ustvaril njegov tako imenovani “stroj za kreativnost” z imenom DABUS.
Britanski urad za intelektualno lastnino je zavrnil njegovo prijavo in pojasnil, da mora biti izumitelj človek ali podjetje, ne pa stroj. Enako stališče je po Thalerjevi pritožbi zavzelo tudi vrhovno sodišče.