Tesla beleži upad tržnega deleža v Evropi tudi februarja, kažejo podatki, objavljeni v torek, saj so se prodaja in dobave podjetja zmanjšale že drugi mesec zapored, kljub rasti skupne prodaje električnih vozil (EV) na celini.
Ker konkurenca narašča in se Tesla pripravlja na lansiranje novega modela Y, podatki Evropskega združenja proizvajalcev avtomobilov (ACEA) kažejo, da se je prodaja v Evropi od začetka leta zmanjšala za 42,6 odstotka, poroča Reuters.
Februarja je Tesla predstavljala 1,8 odstotka celotnega avtomobilskega trga in 10,3 odstotka trga baterijskih električnih vozil (BEV), kar je upad v primerjavi z 2,8 odstotka in 21,6 odstotka v prejšnjem letu. Tesla je v EU, Združenem kraljestvu in državah Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA) prodala manj kot 17.000 vozil, medtem ko jih je februarja 2024 prodala več kot 28.000.
Tesla se v Evropi sooča s številnimi izzivi, vključno z omejeno ponudbo modelov, medtem ko konkurenti – tako tradicionalni proizvajalci kot kitajska podjetja – lansirajo nova, pogosto cenejša električna vozila. Poleg tega so sporne izjave izvršnega direktorja Elona Muska, ki odkrito podpira desničarske stranke v Evropi, prav tako prispevale k padcu prodaje.
Skupna prodaja BEV (baterijskih vozil) v Evropi je februarja narasla za 26,1 odstotka v primerjavi s februarjem 2024, kljub splošnemu upadu prodaje avtomobilov za 3,1 odstotka, navaja ACEA. Medtem ko je skupna registracija novih avtomobilov v EU februarja padla za 3,4 odstotka, se je prodaja BEV povečala za 23,7 odstotka, kar je drugi zaporedni mesec rasti, prodaja hibridnih vozil (HEV) pa se je povečala za 19 odstotkov.
Elektrificirana vozila, vključno z BEV, HEV in priključnimi hibridi (PHEV), so februarja predstavljala 58,4 odstotka vseh prodanih osebnih avtomobilov v EU, v primerjavi z 48,2 odstotka leto prej.
Med najbolje prodajanimi evropskimi znamkami je Volkswagen februarja povečal prodajo za štiri odstotke, Renault pa je zabeležil rast za 10,8 odstotka. Nasprotno je Stellantis zabeležil padec za 16,2 odstotka.
Prodaja SAIC Motor se je kljub vplivu evropskih carin na kitajska električna vozila povečala za 26,1 odstotka, medtem ko je prodaja vozil Volvo, ki je v lasti kitajske družbe Geely, padla za 15 odstotkov. Tržni delež proizvajalcev, ki niso zajeti v statistiki ACEA, vključno s kitajskim BYD, se je povečal na 2,5 odstotka z 1,5 odstotka leto prej.
Preberite več:
Po posameznih trgih se je februarja prodaja avtomobilov v Španiji na letni ravni povečala za 11 odstotkov, medtem ko je na drugih glavnih trgih upadla – v Nemčiji za 6,4 odstotka, v Italiji za 6,2 odstotka in v Franciji za 0,7 odstotka.