Ambicija Evropske unije (EU), da poskrbi za medicinske zaloge in s tem okrepi pripravljenost na morebitne zdravstvene krize, je naletela na oviro. Številne države članice iz varnostnih razlogov niso pripravljene deliti podatkov o nacionalnih zalogah.
Tako so se pet let po tistem, ko je bil COVID-19 razglašen za globalno grožnjo, prizadevanja EU za povečanje skupnih zalog zataknila zaradi nejasnosti, s čim točno razpolagajo posamezne države.
“Zaloge zdravil se v številnih državah članicah obravnavajo kot vprašanje nacionalne varnosti, zato so informacije tajne, saj bi lahko razkrile nekatere slabosti,” opozarja Laurent Muschel, vodja Generalnega direktorata Evropske komisije za pripravljenost in odzivanje na zdravstvene krize.
Evropska komisija namerava pripraviti strategijo protiukrepov v primeru javnozdravstvenih groženj, ki bi vključevala skupne nabave in širši evropski načrt zalog. Ta strategija naj bi šla z roko v roki z zakonom o kritičnih zdravilih, ki bo predlagan v teh dneh, njegov cilj pa je preprečevanje pomanjkanja zdravil in zagotavljanje dobavnih verig.
Po Muschelovih besedah je eden od načinov za obravnavo tega vprašanja posamična analiza raznih možnih groženj in nato določitev, kaj je nujno na evropski ravni in kaj na ravni držav članic. Njegov direktorat zdaj sodeluje z vsako državo članico pri oceni groženj in postavljanju ciljev na nacionalni ravni in ravni EU.
Muschel ocenjuje, da je EU zdaj dosti bolje pripravljena na zdravstvene krize kot pred petimi leti.
Trenutno je po njegovih besedah največje tveganje za EU ptičja gripa.
“Glede na običajne primere okužb pri ljudeh v ZDA in tveganje mutacije, ki bi omogočila prenos okužbe med ljudmi, to štejemo za največjo grožnjo,” je dejal in dodal, da je treba imeti na voljo cepiva.
Ker se večina primerov ptičje gripe pojavlja v ZDA, dodatno težavo predstavlja izstop ZDA iz Svetovne zdravstvene organizacije, ki znatno ovira mednarodno komunikacijo.
“Vloga ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni je obveščanje sveta o razvoju epidemiološke situacije. Spomnim se, da je predsednik (Donald) Trump kritiziral Kitajsko zaradi netransparentnosti v primeru COVID-a, zato upam, da ZDA ne bodo ponovile napake in da se bo izmenjava informacij nadaljevala,” je Muschel dejal za Euronews.