Svetovne kapacitete za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov so se v letu 2024 močno povečale, s prevladujočo vlogo sončne in vetrne energije, je pokazalo poročilo Mednarodne agencije za obnovljivo energijo (IRENA).
V letu 2024 so države po svetu namestile dodatnih 585 gigavatov kapacitet za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov. To pomeni povečanje za 15,1 odstotka na skupno 4,4 teravata.
Kar 92,5 odstotka novih kapacitet za proizvodnjo električne energije se je zanašalo na energijo iz obnovljivih virov. Njihov delež v skupnih kapacitetah za proizvodnjo energije je znašal 46 odstotkov.
Skoraj 64 odstotkov novih kapacitet je bilo nameščenih na Kitajskem, medtem ko je delež sedmih vodilnih razvitih gospodarstev sveta (G7) znašal le 14,3 odstotka.
Najmanjši, le 3,2-odstotni delež v novih kapacitetah za obnovljive vire energije je imela Srednja Amerika in Karibi, poroča Hina.
Več kot tri četrtine novih kapacitet so predstavljali fotonapetostni sistemi, skupno 452 gigavatov, sledijo pa vetrne elektrarne z dodatnimi 113 gigavati.
“Iz leta v leto smo priča širjenju obnovljivih virov, kar je dokaz, da so ekonomsko vzdržni in da se lahko priključijo na omrežje v kratkem času,” je v poročilu poudaril glavni direktor IRENA, Francesco La Camera.
Preberite več:
Lansko leto je zaznamovalo novo pomembno točko za obnovljive vire, vendar njihova rast še ni zadostna, so poudarili v agenciji, pri čemer so spomnili, da je cilj do leta 2030 skoraj potrojiti nameščene kapacitete na 11,2 teravata.
Da bi ta cilj dosegli, bi se morale kapacitete do konca desetletja povečevati za 16,6 odstotka na leto.