Nemška zvezna banka (Bundesbank) je v objavi sporočila, da je lani odkrila skupno 72.413 ponarejenih bankovcev, kar je 28 odstotkov več kot v letu 2023, pri čemer so bili še posebej pogosti bankovci za 20 evrov.
Član izvršnega odbora Bundesbanke Burkhard Balz pravi, da smo priča porastu števila ponarejenih bankovcev v Nemčiji in evroobmočju. Kljub temu so z banke sporočili, da se je skupna finančna škoda zmanjšala za 11,8 odstotka, in to na 4,5 milijona evrov. Po drugi strani je škoda v evroobmočju narasla za 4,8 odstotka, na 26,2 milijona evrov.
Nemška banka navaja, da se je pri njih najbolj povečalo število ponaredkov bankovcev za 20 evrov, in sicer za 66 odstotkov. Sledijo ponarejeni bankovci za 5 in 100 evrov, katerih število se je v preteklem letu povečalo za 47 odstotkov. Število ponarejenih bankovcev za 500 in 200 evrov se je medtem zmanjšalo za 77 oziroma za 34 odstotkov.
Število ponarejenih bankovcev za 500 evrov se je verjetno zmanjšalo, ker teh bankovcev od leta 2019 ne tiskajo več, bankovci za 100 in 200 evrov pa so bili pred kratkim izboljšani z novimi varnostnimi elementi.
“To ne pomeni, da je ponarejanje napredovalo. Večina ponaredkov je primitivnih in jih je enostavno prepoznati,” poudarja Balz.
Bankovci za 10 in 20 evrov z angleškim napisom “MovieMoney” ali “Prop copy” so v obtoku že več let, piše hrvaška Hina. Zločinci jih kupujejo prek spleta, kjer se prodajajo za igranje ali snemanje filmov.

Bundesbank kljub povečanju števila ponaredkov poudarja, da je tveganje, da bi ti bankovci prišli do državljanov, relativno majhno. V Nemčiji je bilo lani v povprečju devet ponarejenih bankovcev na 10.000 prebivalcev, medtem ko je bilo po vsej Evropi evidentiranih 16 ponaredkov na 10.000 prebivalcev. Leta 2024 je bilo v Evropi skupaj zaplenjenih 554.000 ponarejenih evrobankovcev, kar je za 18,6 odstotka več kot leta 2023.
Evropska centralna banka navaja, da je bilo v državah evroobmočja odkritih 97,8 odstotka ponarejenih bankovcev, 1,3 odstotka jih je bilo najdenih v državah EU zunaj evroobmočja, preostalih 0,9 odstotka pa drugje po svetu.
“Državljani se zaradi ponarejanja ne bi smeli preveč obremenjevati, vendar morajo ostati previdni. Večino ponarejenih bankovcev je enostavno prepoznati, saj nimajo varnostnih elementov ali imajo zelo slabe imitacije. Bankovce je mogoče preveriti s preprosto metodo – otipaj, poglej in nagni,” je zapisano na spletni strani ECB.