V avli ministrstva za naravne vire in prostor so Svetovni dan oceanov, ki ga sicer obeležujemo 8. junija, v ponedeljek obeležili z otvoritvijo razstave Morski odpadki v slovenskem morju. Razstavo je v sodelovanju z ministrstvom organiziral Inštitut za vode Republike Slovenije.
Svetovni dan oceanov se je v veliki meri posvetil eni najbolj perečih sodobnih okoljskih groženj: onesnaževanju svetovnih voda s plastičnimi odpadki. Čedalje bolj zaskrbljujoča je zlasti prisotnost mikroplastike.
Na razstavnih panojih so poleg informacij o odpadkih v slovenskem morju praktični nasveti za posameznike, kako prispevati k čistejšemu morju.
Otvoritev so vodili državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc, državni sekretar mag. Miran Gajšek, generalna direktorica Direktorata za vode dr. Lidija Globevnik, direktorica Inštituta za vode Republike Slovenije (IzVRS) mag. Neža Kodre ter vodilni raziskovalec IzVRS za področje onesnaženja voda dr. Tine Bizjak.
“Oceani so srce našega planeta. Uravnavajo podnebje, proizvajajo polovico kisika, ki ga dihamo, in zagotavljajo hrano milijonom ljudi. Njihovo zdravje je neposredno povezano z našim preživetjem,” je je o ključni vlogi oceanov uvodoma povedala dr. Zagorc.
Zbrane je nagovoril še sekretar Gajšek, ki je izpostavil pomen podatkov, predstavljenih v razstavi. Presenetljivo se mu je zdelo, da več kot četrtino odpadkov v slovenskem Jadranu sestavljajo cigaretni ogorki. Posamezniki lahko to z manjšimi spremembami močno izboljšamo, je dodal.
Preberite več:
Dr. Globenik, vodja Direktorata za vode, je predstavila Načrt za upravljanje z morskim okoljem, v katerem so predvideni ukrepi za reduciranje odpadkov in ohranjanje kakovosti morja. V zvezi s tem je nato dr. Bizjak predstavil metodologijo in izsledke spremljanja makro- in mikroodpadkov v slovenskem morju. Pri tem je poudaril pomen mednarodnega sodelovanja, direktorica Inštituta za vode mag. Kodre pa je v zaključku izpostavila še pomembno vlogo posameznika pri reševanju problematike.