Na azijskih borzah se je v ponedeljek trgovalo previdno, večina indeksov je stagnirala, medtem ko so kitajske borze močno padle, saj se vlagatelji bojijo deflacije, čeprav so oblasti nedavno napovedale nove spodbujevalne gospodarske ukrepe.
MSCI indeks azijskih delnic je bil ob sedmih zjutraj v minusu za 0,2 odstotka.
Ob tem je japonski indeks Nikkei zrasel za 0,3 odstotka, cene delnic v Avstraliji in Južni Koreji pa so se zvišale za približno 0,2 odstotka. V Šanghaju in Hongkongu so delnice padle za med 0,5 in 2,1 odstotka.
Potem ko so prejšnji teden močno pridobile na vrednosti zaradi napovedi novih spodbujevalnih ukrepov, so kitajske borze danes zjutraj močno padle, saj so vlagatelje prestrašili novi znaki upočasnjevanja gospodarske rasti.
Med vikendom je bilo objavljeno, da so februarja potrošniške cene na Kitajskem padle za 0,7 odstotka v primerjavi z istim mesecem lani, kar je njihov prvi padec po 13 mesecih, navaja agencija Hina.
To je posledica šibke potrošnje, vlagatelji pa se bojijo, da se bo negativni trend nadaljeval in povzročil deflacijo.
Negativno na trge vpliva tudi negotovost zaradi nejasne trgovinske politike predsednika ZDA Donalda Trumpa.
Na začetku prejšnjega tedna je Trump uvedel 25-odstotne carine na uvoz iz Kanade in Mehike ter zvišal carine na kitajske izdelke za dodatnih 10 odstotkov na skupno 20 odstotkov. Kanada in Kitajska sta takoj odgovorili z enakimi ukrepi.
Nato se je Trump odločil, da bo za en mesec preložil carine na avtomobile, uvožene iz Kanade in Mehike, nato pa še za en mesec preložil carine na vse blago, zajeto v določbah severnoameriškega trgovinskega sporazuma.
Preberite več:
Ti nenadni preobrati so vznemirili trge, saj bi carinska vojna lahko upočasnila rast svetovnega gospodarstva.
Zaradi tega so se prejšnji teden močno znižale cene delnic na Wall Streetu, negotovost na trgih pa vlada tudi na začetku tega tedna.