Velika Britanija pripravljena na prvi dogovor o zmanjšanju Trumpovih carin

Big Ben
Transatlantsko zavezništvo na delu, Foto: Pixabay

Združene države Amerike in Velika Britanija bosta v četrtek, 8. maja, objavili dogovor o znižanju carin na določeno blago, prvi tak sporazum, odkar je predsednik ZDA Donald Trump sprožil svetovno trgovinsko vojno z uvedbo univerzalnih carin, poroča Reuters.

Dogovor bo verjetno omejenega obsega, saj bo Velika Britanija dala prednost znižanju novih Trumpovih tarif na avtomobile in jeklo, dva sektorja, ki sta bila najbolj prizadeta. Prav tako bi lahko določil, kako bosta vladi pristopili k drugim sektorjem, vendar ne bo predstavljal celovitega sporazuma o prosti trgovini. Da bi zagotovili podpis dogovora, se pričakuje, da bo Velika Britanija znižala svoje tarife na ameriške avtomobile, medtem ko si ZDA prizadevajo za zmanjšanje britanskega davka na digitalno prodajo, ki prizadene ameriške tehnološke velikane.

“Zaradi naše dolge zgodovine in medsebojne zvestobe je velika čast, da je Združeno kraljestvo prva država, s katero sklepamo sporazum,” je dejal Trump in dodal, da sledi še veliko drugih dogovorov, ki so že v resnih fazah pogajanj.

Ker se britansko gospodarstvo spopada s težavami pri gospodarski rasti, so carine dodatno povečale pritisk na vlado pod vodstvom sira Kier Starmerja. Podjetje Jaguar Land Rover je za en mesec ustavilo dobavo avtomobilov v ZDA. Vlada je bila prisiljena prevzeti nadzor nad podjetjem British Steel, da bi ga ohranila v delovanju, medtem ko so vodilni v maloprodajnih podjetjih, ki poslujejo tudi v ZDA, opozorili, da bodo morali ponovno preučiti dobavne verige in cene.

V prizadevanju za sklenitev dogovora Velika Britanija ni pristala na znižanje svojih prehranskih standardov, ki so tesno usklajeni s standardi Evropske unije, je pa britanski kmetijski sindikat izjavil, da bi nekateri ameriški proizvajalci, ki ne uporabljajo rastnih hormonov ali antimikrobnih sredstev za pranje, lahko pridobili večji dostop do trga. Status “osnovne” carine v višini desetih odstotkov ali morebitne grožnje carin za farmacevtsko industrijo ostajajo nejasni.

Ankete kažejo, da je vlada še vedno zelo nepriljubljena, zaradi česar je vsak korak k zmanjšanju davkov za multinacionalne tehnološke družbe izjemno tvegan. Britanski davek na digitalne storitve, ki znaša dva odstotka prihodkov v Veliki Britaniji iz spletnih tržnic, iskalnikov in platform družbenih omrežij, je bil uveden leta 2020 kot odgovor na nezadovoljstvo zaradi izogibanja davkom s strani velikih tehnoloških podjetij. Pričakovalo se je, da bo letos prinesel približno 800 milijonov funtov (1,1 milijarde dolarjev), vendar so podjetja, kot sta Google in Amazon, stroške z doplačili za oglase in višjimi prodajnimi provizijami prenesla na stranke.

“Dogovori z ZDA, Indijo in drugi dogovori, ki jih lahko sklenemo, bodo res pomembni za dolgoročno gospodarsko zdravje Velike Britanije, a čez noč ne pričakujte evforije,” komentirajo v Londonu.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji