Velika večina prebivalcev Tuvaluja si zaradi dviga morske gladine želi selitve v Avstralijo

Tuvalu, otrok, poplave, podnebne spremembe
Foto: UNICEF

Skoraj 9.000 od približno 10.600 prebivalcev Tuvaluja – kar predstavlja prek 80 % celotne populacije – je stopilo v prijavni postopek za vizum v okviru zgodovinskega Falepili Mobility Pathway programa z Avstralijo. 

Ta je bil uveden v letu 2024 kot prvi takšne vrste sporazum na svetu, ki omogoča selitev zaradi posledic podnebnih sprememb. 

Odhod zaradi prihodnosti

Sistem deluje kot loterija. Vsako leto namreč dobi 280 ljudi možnost trajne selitve v Avstralijo. Nekaj kar bo hitro razkrilo razmerje med željo in možnostmi. Obe strani sta se strinjali, da presežna prijava ni znak neuspeha programa, temveč hiter odraz nuje in strahu. 

Tuvalu je že močno izpostavljen dvigu gladine z ocenjenim dvigom morja za okoli 15 cm v zadnjih 30 letih, astronomske projekcije pa napovedujejo, da bo velika večina otokov pod vodo že do leta 2050.

Foto: UNICEF

Avstralske oblasti, med njimi ministra Pat Conroy in Penny Wong, so program označile kot zgodovinski mejnik v podnebni migraciji in strategijo regionalne stabilnosti. Poleg preseljevanja nudi vizum možnost zaposlitve, izobraževanja in potrdila o državljanstvu, kar olajša vključenost priseljencev.

Nov način prilagajanja

Tuvalu se hkrati trudi ohraniti svojo neodvisnost. V okviru projekta Tuvalu Coastal Adaptation (TCAP) gradijo nasipe in urbane preureditve, s katerimi poskušajo prebivalci upočasniti uničenje svoje domovine. Vlada tudi sodeluje pri digitalnih projektih, da bi kljub selitvi ohranili nacionalno identiteto.

A prebivalci so prepričani, da izbire praktično nimajo. Kot opozarja raziskovalec iz Univerze v Melbournu Wesley Morgan: “To je prvi svetovni primer načrtne selitve celotne države zaradi podnebnih sprememb.”

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji