Cene nafte so narasle, saj se z novimi ameriškimi sankcijami proti bližnjevzhodnemu proizvajalcu Iranu stopnjuje skrb, da bi lahko prišlo do motenj v oskrbi. Cene so se dvignile tudi zaradi globalnih marž rafinerij, ki ostajajo visoke.
Cene terminskih pogodb za nafto brent so narasle za 38 centov, oziroma 0,5 odstotka, na 75,16 dolarja za sod. Terminske pogodbe za ameriško nafto WTI (West Texas Intermediate) so dražje za 47 centov oziroma 0,7 odstotka, kar je 71,17 dolarja za sod. Do podražitev je prišlo med ponedeljkovim trgovanjem, potem ko sta se pogodbi prejšnji petek pocenili za dva dolarja.
ZDA so včeraj uvedle nove sankcije za več kot 30 posrednikov, operaterjev tankerjev in ladijskih družb zaradi njihove vloge pri transportaciji iranske nafte. Predsednik Donald Trump je izjavil, da želi zmanjšati izvoz iranske nafte na nič. Iran je tretji največji proizvajalec v Organizaciji držav izvoznic nafte (OPEC) in je januarja črpal 3,2 milijona sodov na dan.
Trenutno visoko povpraševanje po gorivu na Zahodu prav tako podpira naftne trge, pravijo nekateri analitiki.
Marže za tipično rafinerijo v Singapurju, ki predeluje regionalno referenčno surovo nafto iz Dubaja, so v februarju znašale povprečno 3,5 dolarja na sod, v primerjavi z 2,3 dolarja na sod v prejšnjem mesecu, kažejo podatki LSEG o cenah. A skupni dobičke so omejili negotovi obeti povpraševanja.
Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek izjavil, da bodo carine na kanadske in mehiške uvoze, ki naj bi začele veljati 4. marca, potekale pravočasno in po načrtu, kljub naporom obeh trgovskih partnerk, da odgovorita na Trumpove pomisleke glede varnosti meja in fentanila. Analitiki pravijo, da bi carine lahko negativno vplivale na rast globalnega povpraševanja po nafti, poroča Reuters.
Preberite več:
Ob tretji obletnici ruske invazije je Ukrajina gostila evropske voditelje. Ameriški uradniki niso sodelovali, kar je odraz izboljšanih odnosov predsednika Trumpa z Rusijo. Trumpov odnos z Moskvo bi za trg potencialno signaliziral omilitev sankcij proti Rusiji, kar bi izboljšalo globalno oskrbo z nafto.
“Čeprav obstaja upanje za konec vojne v Ukrajini, menim, da to ni zelo verjetno pod pogoji, za katere se zavzemata Rusija in ZDA, ter brez širše podpore revitalizirane Evrope,“ je dejal tržni analitik Tony Sycamore in dodal, da bi konflikt kljub temu lahko še naprej podpiral naftne trge v bližnji prihodnosti.