Vlada je sprejela predlog zakona, ki bo z obvezno uporabo elektronskih računov (e-računov) poenostavil poslovanje med podjetji v Sloveniji. Od 1. januarja 2028 bodo vsi gospodarski subjekti, vpisani v poslovni register, morali pri medsebojnih transakcijah uporabljati samo elektronske račune.
S tem ukrepom želijo izboljšati učinkovitost, transparentnost in zmanjšati stroške poslovanja. Do zdaj so obvezno uporabo e-računov morali upoštevati le proračunski uporabniki in zavezanci za javno naročanje.
Nov zakon s širšo uporabo zajema vse poslovne subjekte, registrirane v Sloveniji, s čimer se izmenjava takšnih dokumentov poenoti in digitalizira v celoti. Fizične osebe po novem ne bodo obvezne prejemati e-računov, še vedno bodo lahko prejemale papirnate račune, razen če se s podjetjem dogovorijo za elektronski način.
Prehod naj bi podjetjem prinesel prihranek pri administraciji in poenostavil postopek evidentiranja računov. Ministrstvo za finance poudarja, da bo uvedba prispevala k razvoju digitalnega gospodarstva ter pripomogla k boljši varnosti in preglednosti poslovanja.
Pričakovani učinki na gospodarstvo in okolje
Poleg poenostavitve poslovanja predlog zakona cilja tudi na zmanjšanje papirnega odtisa, kar pozitivno vpliva na okolje. Elektronski računi zmanjšujejo potrebo po tiskanju, shranjevanju in transportu papirnih dokumentov.
Višja raven digitalizacije bi prav tako morala izboljšati nadzor nad plačili, kar je pomembno za boj proti davčnim utajam in izboljšanje transparentnosti finančnih tokov med podjetji.
Po predlogu morajo poslovni subjekti elektronske račune izmenjevati preko registriranih ponudnikov e-poti, ki so na uradnem seznamu Uprave Republike Slovenije za javna plačila. S tem se zagotavlja enoten standard in varnost pri izmenjavi dokumentov.
Preberite več:
Termini in postopki za uvedbo so že določeni, celoten proces pa bo potekal v skladu s praktičnimi potrebami podjetij in trgov, s ciljem, da prehod poteka gladko in brez večjih zapletov.