Vodja IMF pohvalila gospodarske ukrepe Nemčije, Velike Britanije in Argentine

Kristalina Georgieva
Kristalina Georgieva, izvršna direktorica IMF, Foto: International Monetary Fund na Flickr

Vodja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Kristalina Georgieva je v četrtek pohvalila “nemogoče” preobrate gospodarskih politik v Nemčiji, Veliki Britaniji in Argentini ter dodala, da svetovno gospodarstvo vstopa v “novo dobo.”

“Dogodki, ki sem jim bila priča ta teden, so resnično niz nemogočih pojavov, ki zdaj postajajo mogoči,” je dejala Georgieva na panelni razpravi med spomladanskimi srečanji IMF in Svetovne banke v Washingtonu.

Georgieva je dejala, da bo nemška fiskalna ekspanzija imela “zelo pomembne, pozitivne učinke prelivanja” tudi na preostalo Evropo, s tem pa je mislila na velik porast javne porabe, ki ga je marca potrdil nemški parlamen. S tem so prekinili desetletje varčevanja v upanju, da bodo večja vlaganja spodbudila gospodarsko rast in okrepila vojsko.

“Vbrizgavanje fiskalnih sredstev v Nemčiji ob dejstvu, da je evropsko gospodarstvo zelo integrirano, pomaga tudi preostali Evropi,” je dejala Georgieva. Nemškemu finančnemu ministru Joergu Kukiysu je posvetila te besede: “Zelo ste skromni. Sami tega nikoli ne bi rekli, a vam lahko jaz povem, da so mnogi v Evropi navdušeni nad vašo odločitvijo.”

Georgieva je pohvalila tudi načrte britanske vlade za spodbujanje počasne rasti britanskega gospodarstva, njene regulatorne reforme, ki naj bi privabile naložbe in inovacije, ter prizadevanja Londona za okrepitev trgovinskih vezi z Evropsko unijo. “Ko ločenca, EU in Velika Britanija, spet hodita na zmenke, smo vsi v odličnem položaju,” je Georgieva povedala britanski finančni ministrici Rachel Reeves.

Argentinski minister za deregulacijo in državno preobrazbo, Federico Sturzenegger, se je pohvalil s prvim proračunskim presežkom v zadnjih 14 letih ter priznal, da je veliko opazovalcev dvomilo, da je kaj takega sploh mogoče. Predsednik Argentine Javier Milei je po prevzemu funkcije konec leta 2023 drastično zmanjšal javno porabo. S tem si je prizadeval zajeziti izjemno visoko inflacijo, ki je aprila lani dosegla letni vrh pri skoraj 300 odstotkih.

Čeprav je trgovinska vojna, ki jo je sprožil ameriški predsednik Donald Trump, pretresla svetovna gospodarska gibanja, Georgieva pravi, da ni razloga za paniko. Svetovno gospodarstvo je opisala kot kozarec vode, ki je “verjetno poln, ne prazen”. Tveganje za recesijo je ocenila na 30 odstotkov.

Ameriška ekonomistka Kristin Forbes, profesorica na priznani univerzi MIT, je situacijo opisala s filmsko metaforo. “Trenutno vse skupaj izgleda kot začetek kakšnega filma iz franšize Mission Impossible, kjer so izzivi tako veliki, da poti naprej ni videti,” je povedala Forbes. “Ko bomo bolj gotovi glede novega globalnega trgovinskega režima, se bomo lahko prilagodili in okrevali.”

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji