Nemški avtomobilski gigant Volkswagen AG je pričel z izdajo zelenih hibridnih obveznic, denominiranih v evrih, in s tem odprl teden, v katerem analitiki pričakujejo povečano aktivnost na trgu korporativnih dolžniških instrumentov. Kot poroča Bloomberg so optimizmu na trgih prispevale tudi nedavne pozitivne novice glede trgovinskih pogajanj med ZDA in Kitajsko.
Obveznice, ki jih izdaja Volkswagnova finančna podružnica Volkswagen International Finance NV s sedežem v Amsterdamu, so zasnovane kot trajni instrumenti. Možnost odkupa bo v novembru 2030 in novembru 2033. Investitorjem prinašajo donose med 6,25 in 6,75 odstotka, kar velja za nadpovprečno donosnost v trenutnem tržnem okolju.
Prihodki, zbrani z izdajo, bodo namenjeni predvsem refinanciranju obstoječih dolžniških obveznosti – konkretno obveznic z obrestno mero 3,5 % (odpoklic možen leta 2025) in 4,625 % (odpoklic leta 2026). Volkswagen namerava enak znesek uporabiti tudi za financiranje ali refinanciranje okoljsko trajnostnih projektov, skladno z njegovim okvirom za zelene finance, predstavljenim oktobra leta 2022.
V vlogi glavnih organizatorjev izdaje nastopajo vodilne evropske finančne institucije: Barclays, Deutsche Bank, Mediobanca, NatWest Markets, Société Générale in UniCredit.
Emisija sovpada z napovedmi o izjemno aktivnem tednu na evropskem obvezniškem trgu – Bloomberg je pretekli teden poročal o pričakovanih več kot 30 milijardah evrov novih izdaj v različnih sektorjih. Poleg Volkswagna naj bi trg v kratkem nagovorila še vrsta drugih korporacij.
Kaj to pomeni za slovenske vlagatelje?
Izdaja zelenih hibridnih obveznic Volkswagna je pomembna zlasti slovenske institucionalne vlagatelje, kot so pokojninski skladi in zavarovalnice, ki iščejo dolgoročne in stabilne naložbe z ESG komponento (okoljsko, družbeno in upravljavsko odgovornostjo).
Visoki donosi v kombinaciji s trajnostno usmeritvijo in bonitetnimi ocenami v investicijskem razredu predstavljajo zanimivo priložnost tudi za slovenski kapitalski trg, ki vse bolj spremlja dogajanja na evropskih obvezniških trgih. Poleg tega lahko tovrstne emisije spodbudijo tudi slovenska podjetja k pripravi lastnih zelenih finančnih instrumentov in trajnostnih strategij financiranja.