Ameriški borzni trgi so v skrajšanem tednu zaradi praznika dneva neodvisnosti zaključili z novimi rekordi. S&P 500 in Nasdaq sta dosegla najvišje vrednosti doslej, kar je odraz optimizma vlagateljev ob dobrih gospodarskih podatkih in pozitivnih premikih na področju trgovinskih dogovorov ter davčne politike.
Rast so spodbudili predvsem pozitivni signali glede trgovinskih pogajanj ZDA z Vietnamom, pričakovanja glede potrditve proračunskega zakona z davčnimi olajšavami ter presenetljivo ugodno poročilo o zaposlovanju v ZDA.
Rekordni zaključek tedna na Wall Streetu
Indeks S&P 500 je teden zaključil pri rekordnih 6.279,35 točke, kar pomeni 1,7-odstotno rast v primerjavi s prejšnjim petkom.
Industrijski indeks Dow Jones je pridobil 2,3 odstotka in dosegel 44.828,53 točke, medtem ko je tehnološki indeks Nasdaq Composite narasel za 1,6 odstotka na 20.601,10 točke, kar je prav tako nov rekord.
Močan ameriški trg dela in optimizem vlagateljev
Junija je ameriško gospodarstvo ustvarilo 147.000 novih delovnih mest, kar je preseglo pričakovanja analitikov. Stopnja brezposelnosti se je znižala na 4,1 odstotka, povprečne plače pa so se zvišale za 0,2 odstotka. Največ novih zaposlitev je bilo v javnem sektorju, kjer so odprli več kot 70.000 delovnih mest.
Ta podatkovni sklop je vlagatelje pomiril glede morebitnega ohlajanja gospodarstva in zmanjšal pričakovanja o hitrem znižanju obrestnih mer s strani ameriške centralne banke.
Evropske in azijske borze: previdnost in neenotnost
Medtem ko so ameriški trgi slavili rekorde, so evropske borze današnje trgovanje začele z rastjo, a so vlagatelji ostali previdni zaradi negotovosti glede trgovinskih pogajanj in globalnih gospodarskih gibanj.
Indeks Euro Stoxx 50 je v uvodnih urah pridobil 0,5 odstotka, nemški DAX in francoski CAC 40 pa sta prav tako beležila rast.
V Aziji so bili trgi neenotni. Tokijski indeks Nikkei je pridobil 0,15 odstotka, medtem ko so kitajske borze ostale v rdečem. Vlagatelji so spremljali predvsem dogajanje na Wall Streetu in trgovinske novice iz ZDA.
Preberite več:
Ameriški trgi bodo zaradi praznika zaprti do ponedeljka, vlagatelji pa bodo v prihodnjem tednu pozorno spremljali nove gospodarske podatke in morebitne signale ameriške centralne banke glede obrestnih mer. V Evropi in Aziji se pričakuje nadaljevanje previdnega optimizma, a tudi povečana volatilnost zaradi globalnih negotovosti.