Washington zahteva, da se EU odloči med ameriško in kitajsko tehnologijo

Starlink satellite
Trumpov sodelavec opozoril na nevarnost komunistov, Foto: Starlink sateliti na raketi Falcon 9, Wikimedia Commons

Eden najvišjih uradnikov administracije ameriškega predsednika Donalda Trumpa je evropske zaveznike opozoril, da se morajo odločiti med ameriško in kitajsko tehnologijo, medtem ko razmišljajo o sodelovanju s satelitskim internetnim podjetjem Starlink v lasti Elona Muska.

Brendan Carr, predsednik ameriške Zvezne komisije za komunikacije (FCC), je izjavil, da se “zahodne demokracije zavezništva morajo osredotočiti na pravo dolgoročno grožnjo – vzpon Komunistične partije Kitajske,” poroča Financial Times.

Ta izjava prihaja v času, ko evropske vlade in podjetja razmišljajo, ali je Starlink, ki je v lasti podjetja SpaceX, zanesljiv partner, še posebej po tem, ko so ZDA zagrozile z izklopom njegovih storitev v Ukrajini. Carr, ki je blizu Musku in ga je Trump po ponovni izvolitvi imenoval na čelo FCC, je dejal, da je “nesrečno”, da politika vpliva na strateške tehnološke odločitve.

“Če vas skrbi Starlink, počakajte, da vidite kitajsko različico – takrat boste res zaskrbljeni,” je izjavil Carr. Britanski telekomunikacijski podjetji BT in Virgin Media O2 trenutno testirata tehnologijo Starlink, a še nista podpisali celovitih pogodb.

Carr je že prej trdil, da so Muskova podjetja v ZDA tarča “regulativnega preganjanja” odkar je milijarder leta 2022 prevzel Twitter. Prav tako je obtožil administracijo predsednika Bidna, da diskriminira Starlink z odvzemanjem državnih subvencij za razvoj internetne infrastrukture na podeželju.

V intervjuju za FT je Carr izjavil, da verjame, da je Evropa “ujeta” med Washingtonom in Pekingom ter opozoril na vse globljo delitev sveta med državami, naklonjenimi Kitajski, in ostalimi, ko gre za umetno inteligenco in satelitske tehnologije.

Carr, ki je sodeloval pri zasnovi ¸konservativnega načrta “Project 2025” kot osnutka za republikansko administracijo, je izjavil, da imajo evropski regulatorji predsodke do ameriških tehnoloških podjetij. Prav tako je obtožil Evropsko komisijo protekcionizma in protiameriškega odnosa ter poudaril, da je “čas, da se odločijo med ZDA in Kitajsko.”

Kljub visokim dolgovom so delnice evropskih satelitskih ponudnikov, kot sta Eutelsat in SES, v zadnjih tednih poskočile, potem ko je Evropska komisija napovedala, da mora Bruselj financirati vojaški dostop Ukrajine do storitev, ki jih ponujajo evropska podjetja, kar nakazuje oddaljevanje od Starlinka. Vendar strokovnjaki iz industrije opozarjajo, da nobeno evropsko omrežje še ne more konkurirati ponudbi podjetja Starlink.

Carr je prav tako dejal, da bi morali evropski telekomunikacijski podjetji Nokia in Ericsson več proizvodnje prenesti v ZDA, saj se bosta soočili z uvoznimi carinami, ki jih uvaja Trumpova administracija. Nokia in Ericsson sta trenutno največja dobavitelja mobilne omrežne infrastrukture v ZDA. “Ni mi všeč trenutna situacija, v kateri nimamo nobenega pomembnega ameriškega podjetja v sektorju telekomunikacijske opreme,” je dejal Carr.

Dodaja še, da je pripravljen omogočiti hitrejše regulativne odobritve za nove tehnologije, če bosta Nokia in Ericsson razširila proizvodnjo v ZDA. Generalni direktor Ericssona, Börje Ekholm, je nedavno izjavil, da bo podjetje razmislilo o širitvi proizvodnje v ZDA, odvisno od vpliva morebitnih carin. Ericsson je leta 2020 odprl tovarno v Teksasu in že povečuje kapacitete.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji