Dokument Evropske unije z naslovom Clean Industrial Deal (Dogovor o čisti industriji) si prizadeva spodbuditi elektrifikacijo in razvoj obnovljivih virov energije kot gonilnikov konkurenčnosti industrije. A novo poročilo združenja WindEurope in analitske hiše VaasaETT z naslovom “Preoblikovanje računa za električno energijo za konkurenčno in varno Evropo” kaže, da visoki davki in pristojbine za električno energijo spodkopavajo donosnost elektrifikacije.
S tem se je Evropa znašla v slabšem položaju kot ZDA in Kitajska. Prenos davkov in pristojbin z električne energije na stroškovno nevtralen način bi lahko močno izboljšal konkurenčnost in energetsko varnost, navaja sporočilo za javnost združenja WindEurope.
Pričakuje se, da bo vetrna energija pred letom 2030 postala vodilni vir električne energije v EU. Načrt predvideva, da bo EU do leta 2030 z energijo vetra pokrila 35 odstotkov porabe električne energije, do leta 2050 pa več kot 50 odstotkov.
Kljub jasnim prednostim obnovljive elektrike pred fosilnimi gorivi napori za elektrifikacijo z OVE (obnovljivimi viri energije) v Evropi stagnirajo. V EU le 31 odstotkov industrijske porabe energije izvira iz elektrike.
“Električna energija ima bistveno večji potencial. Tehnično gledano bi lahko že obstoječe tehnologije, kot so elektroobločne peči za proizvodnjo jekla, omogočile elektrifikacijo 74 odstotkov industrijske porabe energije. Do leta 2030 bi bilo mogoče elektrificirati dodatnih 14 odstotkov, do leta 2035 še dodatnih 5 odstotkov, kar pomeni, da le 7 odstotkov industrijskih procesov trenutno ni elektrificiranih,” piše v poročilu.
Veliko industrijskih procesov je že zdaj pripravljenih na prehod na OVE oziroma vetrno energijo, zlasti tisti, ki uporabljajo nizkotemperaturno procesno toploto – kot so papirna, celulozna, živilska, pijačna in kemična industrija. A elektrifikacija je mogoča tudi v energetsko intenzivnejših panogah, kot je proizvodnja jekla. Evropa lahko tukaj hitro doseže velike premike – in močno okrepi svojo industrijsko konkurenčnost.
Novo poročilo: Davki in pristojbine zavirajo elektrifikacijo
Novo poročilo, predstavljeno na letni konferenci WindEurope v Københavnu, poudarja, da visoki davki in pristojbine na elektriko zavirajo industrijsko elektrifikacijo. Deloma zato, ker z njimi financirajo stroške, ki niso povezani z energijo.
Evropska industrija plačuje bistveno višje davke in pristojbine za elektriko kot industrije v ZDA in na Kitajskem. Analiza po državah kaže, da so regulirane dajatve za industrijsko elektriko v Evropi štirikrat višje kot na Kitajskem.
Kljub nujni potrebi po opustitvi uvoženih fosilnih goriv je elektrika nasploh bolj obdavčena kot plin. Na Poljskem so na primer industrijske pristojbine za elektriko dvakrat višje kot za industrijski plin.
“Obnovljivi viri energije so pomagali znižati veleprodajne cene elektrike po vsej Evropi. A gospodinjstva in podjetja še vedno plačujejo previsoke račune. Razlog so visoki davki in dodatne regulirane pristojbine, ki so še vedno vključene v račune. Mnoge med njimi ne bi smele biti povezane s porabo elektrike, temveč financirane iz splošnega davčnega sistema,” je dejala Vasiliki Klonari, direktorica za integracijo energetskega sistema pri WindEurope.
V številnih državah so energetsko intenzivne industrije, ki jih je težko elektrificirati, deležne olajšave pri reguliranih pristojbinah in oprostitve omrežnih stroškov. A zapletenost postopkov za pridobitev teh oprostitev pogosto preseže koristi nižjih pristojbin. Industrije, ki so že pripravljene na elektrifikacijo, običajno plačujejo višje pristojbine kot energetsko intenzivni sektorji.

V vseh državah pomemben del reguliranih pristojbin na računih za elektriko financira ukrepe za razogljičenje, varnost oskrbe in energetsko učinkovitost. Danes te stroške večinoma nosijo porabniki elektrike – in gre za ukrepe, ki dejansko spodkopavajo evropske energetske cilje. Od začetka Zelenega dogovora je Evropa porabila 364 milijard evrov za subvencije fosilnih goriv. Te stroške bi bilo treba pravičneje razdeliti med vse uporabnike energije oziroma davkoplačevalce ter jih usmeriti v ukrepe, ki dejansko prispevajo k varnosti oskrbe.
“Evropska industrija želi delovati na elektriko. Da bi bila potrebna vlaganja mogoča, ne potrebujemo le podpore vlad, ampak tudi preoblikovanje električnih računov, da bi industrija plačevala pošteno ceno. Trenutni pogoji delujejo proti elektrifikaciji: ni prav, da so pristojbine za elektriko višje kot za plin,” je dejal Pierre Tardieu, glavni politični strateg WindEurope.
Preberite več:
Poročilo vsebuje pet priporočil za reformo reguliranih pristojbin in znižanje cen elektrike: zmanjšati regulirane pristojbine za elektriko na minimum, odstraniti pristojbine, ki niso povezane z energijo, prenesti stroške za podporo OVE in zmogljivosti v splošni davčni sistem, izboljšati nadzor nad porabo sredstev za varnost oskrbe, dostopnost in razogljičenje. Prav tako je treba zmanjšati regulirane pristojbine za industrije, pripravljene na elektrifikacijo – tudi če niso energetsko intenzivne – in na računih ohraniti le omrežne stroške, povezane s porabo, da se spodbuja učinkovita raba elektroenergetskega sistema.