Kitajski tehnološki velikan Xiaomi, znan po pametnih telefonih, robotskih sesalnikih in električnih vozilih, bo v naslednjem desetletju vložil najmanj 50 milijard juanov (približno 6,4 milijarde evrov) v razvoj polprevodnikov. Ustanovitelj Lei Jun je ob 15. obletnici podjetja poudaril, da so čipi “ključna tehnologija”, v katero bodo vložili vse napore.
Xiaomi je prvi lastni čip, Surge S1, predstavil že leta 2017, a je projekt zaradi tehničnih in finančnih težav ustavil. Od takrat so se osredotočili na druge komponente in električna vozila.
Lei pravi, da pretekli neuspehi niso temna točka zgodovine podjetja, temveč del njihove poti. Od leta 2021 je Xiaomi v raziskovanje čipov in njihov razvoj vložil 13,5 milijarde juanov (1,7 milijarde evrov), v program pa je vključenih več kot 2.500 zaposlenih.
V času naraščajočih geopolitičnih napetosti tako Kitajska kot ZDA iščeta načine za zagotovitev dostopa do najsodobnejših tehnologij. Xiaomi se želi tako kot številna druga kitajska podjetja osamosvojiti od tujih dobaviteljev.
Preberite več:
Huawei je lani s predstavitvijo zmogljivega telefona z lastnim čipom znova sprožil vprašanja o učinkovitosti ameriških omejitev. Strokovnjaki ocenjujejo, da bi lahko kitajska podjetja v prihodnje resno konkurirala ameriškim velikanom, kot je Qualcomm.Kitajski predsednik Xi Jinping je podjetja znova pozval k samooskrbi na področju ključnih tehnologij. Lei Jun pa prosi za več časa in potrpljenja pri uresničevanju Xiaomijevih ambicij.