Analitiki finančnih družb Goldman Sachs in Nomura v najnovejši napovedi pričakujejo, da bodo povečana sredstva za vojaško porabo in infrastrukturo, ki jih pripravlja nova nemška vlada, dejansko spodbudile gospodarsko rast Nemčije v letu 2025. Obenem napovedujejo, da bodo učinek občutile tudi sosednje države.
Goldman Sachs zdaj pričakuje, da bo nemški BDP zrasel za 0,2 odstotka, čeprav je prej napovedal stagnacijo. V izjavi, objavljeni v sredo zvečer, je skupina napovedala tudi povečanje rasti v celotni evroconi, in sicer za 0,1 odstotne točke na 0,8 odstotka v letu 2025.
V izjavi finančne hiše Nomura pa analitiki pričakujejo, da bi se tempo gospodarske rasti evroobmočja lahko povečal za 0,2 odstotne točke v vsakem četrtletju do konca leta 2026.
Dve največji nemški stranki, ki se trenutno dogovarjata o novi koaliciji, sta včeraj dosegli dogovor o omilitvi fiskalnih pravil, ki so že leta omejevala naložbe. Tako imenovana “zavorna omejitev dolga ” je bila uvedena po finančni krizi leta 2008 in je bila zasnovana za preprečevanje pretiranega zadolževanja in javne porabe.
Sčasoma se je izkazalo, da pravilo omejuje naložbe, potrebne za okrevanje nemškega gospodarstva, ki že dve leti stagnira.
Glede na potek pogajanj, ki jih še mora potrditi odhajajoči parlament, bi odstop od pravil, skupaj z ostalimi ukrepi, lahko vodil v dodatno zadolževanje za skoraj bilijon (1012) evrov. Sredstva naj bi bila namenjena predvsem novim izdatkom za obrambo ter obnovo in gradnjo infrastrukture.
“Vidimo, da bi se to lahko deloma prelilo iz Nemčije v sosednje države, in pričakujemo, da bodo v odziv tudi preostale države evrocone nekoliko stopnjevale obrambne izdatke … Menimo, da bo učinek večji vFranciji, nekoliko manjši v Španiji, povprečen pa v Italiji, saj bo odražal trgovinske tokove v vojaški industriji,” so zapisali analitiki Goldman Sachsa, ki jih vodi njihov glavni ekonomist za Evropo Sven Jari Stehn.
“Pričakovati je pozitivne učinke tudi za države, ki ne bodo povečale lastne fiskalne podpore,” piše v izjavi Nomure. “Druge evropske države so precej bližje mejam svojih fiskalnih zmožnosti kot Nemčija, zato bodo morale večje izdatke financirati z zmanjšanjem porabe ali povečanjem davčnih obremenitev,” so dodali pri Goldman Sachsu.
Prav tako so zapisali, da najnovejše novice iz Nemčije odpravljajo pritisk na Evropsko centralno banko (ECB), da bi znižala obrestne mere pod tako imenovano nevtralno raven, ki jo ECB ocenjuje na med 1,75 in 2,25 odstotka.
Preberite več:
Kljub temu se pričakuje znižanje obrestnih mer marca, aprila in junija, po juliju pa se ne pričakuje nadaljnjih znižanj. Analitiki Nomure pravijo, da pričakujejo dve znižanji za 25 bazičnih točk letos, marca in junija – čeprav so prej napovedovali štiri kroge znižanj.
Goldman Sachs napoveduje, da bo referenčna obrestna mera ECB do junija letos dosegla 2 odstotka, medtem ko Nomura ocenjuje, da bo do sredine leta dosegla 2,25 odstotka. Investitorji večinoma pričakujejo znižanje trenutne stopnje z 2,75 odstotka na 2,50 odstotka.