Cene nafte so v sredo zabeležile rast zaradi skrbi glede oskrbe. Obe pogodbi sta v prejšnji trgovalni seji dosegli najvišjo raven v treh tednih. Odločitev ZDA glede omejitve izvoza venezuelske in iranske nafte je vplivala na rast cen, prav tako pa je k temu prispevalo večje zmanjšanje ameriških zalog surove nafte, kot je bilo pričakovano.
Terminske pogodbe za nafto brent so dražje za 15 centov in znašajo 73,22 ameriškega dolarja (67,36 evra) na sodček, medtem ko so pogodbe za ameriško surovo nafto West Texas Intermediate (WTI) višje za 16 centov in zdaj znašajo 69,16 dolarja (63,62 evra) na sodček.
“Cene surove nafte po Trumpovih sankcijah na venezuelsko nafto nadaljujejo trend rasti, kar povečuje skrbi glede oskrbe,“ je v sredo v komentarju za Reuters zapisala Priyanka Sachdeva, višja analitičarka za trg pri Phillip Nova.
V ponedeljek je Trump podpisal izvršni ukaz, ki je njegovemu uradu omogočil uvedbo splošne carine v višini 25 odstotkov na uvoz iz katere koli države, ki kupuje venezuelsko surovo nafto in tekoča goriva, pri tem pa se je skliceval na Zakon o mednarodnih ekonomskih pooblastilih za izredne razmere iz leta 1977.
Nafta je glavni izvozni produkt Venezuele, Kitajska, ki je že tarča ameriških carin na uvoz, pa je njen največji kupec. Trgovina z venezuelsko nafto s Kitajsko, njenim največjim kupcem, je bila v torek ustavljena, saj so kitajski trgovci in rafinerije čakali, da vidijo, kako se bo ukaz izvajal in ali bo Peking izdal navodila za prekinitev nakupa.
Washington je prejšnji teden prav tako uvedel nov krog sankcij na iransko prodajo nafte, usmerjen proti entitetam, kot je Shouguang Luqing Petrochemical, neodvisna rafinerija v vzhodni kitajski provinci Shandong, ter ladjam, ki so oskrbovale te obrate z nafto. Kitajska je največji kupec iranske surove nafte.
Cene so dodatno podprli podatki Ameriškega inštituta za nafto (API), ki so pokazali, da so ameriške zaloge surove nafte prejšnji teden padle za 4,6 milijona sodčkov, kar kaže na zdravo povpraševanje po gorivu v največjem svetovnem gospodarstvu. Analitiki, ki jih je anketiral Reuters, so pričakovali padec za milijon sodčkov.
“Rast cen nafte je verjetno začasna, saj bi morebitna upočasnitev gospodarstva zaradi Trumpovih carin lahko omejila nadaljnje dobičke,“ je dejala Sachdeva iz Phillip Nova.
Preberite več:
Kljub grožnjam glede oskrbe vodilni svetovni trgovci s surovinami letos pričakujejo dobro preskrbljenost trga nafte in šibke cene, vseeno pa ostajajo skrbi glede rasti globalnega povpraševanja.
ZDA so z Ukrajino in Rusijo dosegle dogovor o ustavitvi napadov na Črnem morju in na energetske obrate, pri čemer je Washington pristal, da poskusi odpraviti nekatere sankcije proti Moskvi.
Kijev in Moskva sta izjavila, da se bosta za izvedbo sporazuma zanašala na Washington, hkrati pa sta državi skeptični glede tega, ali bo druga stran spoštovala dogovor.