Ameriški finančni minister Scott Bessent in glavni trgovinski pogajalec Jamieson Greer se bosta srečala s podpredsednikom kitajske vlade Hejem Lifengom v Ženevi, sta potrdili ministrstvi obeh držav.
Pričakuje se, da bodo pogajalske ekipe v Ženevi razpravljale o splošnem znižanju carin, teme pogovorov pa bi lahko bile tudi tarife na posamezne izdelke, ameriški nadzor uvoza ter odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa o odpravi oprostitev iz carin za pošiljke v vrednosti pod 800 dolarjev.
“Odkar je nova ameriška vlada prevzela mandat, je sprejela niz enostranskih carinskih ukrepov, ki so nezakoniti in nerazumni, resno vplivajo na gospodarske in trgovinske odnose med Kitajsko in ZDA, spodkopavajo mednarodni gospodarski in trgovinski red ter predstavljajo resne izzive za svetovno gospodarsko okrevanje in rast. Kitajska je sprejela odločne in močne protaukrepe za zaščito svojih zakonitih pravic in interesov. Po upoštevanju globalnih pričakovanj, interesov Kitajske ter pozivov ameriške poslovne skupnosti in potrošnikov je Kitajska sklenila sodelovati z ameriško stranjo,” poudarjajo iz kitajskega veleposlaništva v ZDA.
“Če si ZDA želijo reševati težave s pogajanji, se morajo soočiti z resnimi negativnimi posledicami svojih enostranskih carinskih ukrepov za same sebe in za svet, priznati mednarodna gospodarska in trgovinska pravila, pravičnost in pravičnost ter racionalne glasove vseh sektorjev, izkazati iskrenost v pogajanjih, popraviti svoje napake in sodelovati s Kitajsko pri reševanju medsebojnih vprašanj z enakopravnimi posvetovanji,” so dodali.
Podobno razmišlja tudi Scott Bessent, ki je poudaril, da je “trenutna situacija dejanskega trgovinskega embarga nevzdržna in da je v interesu obeh strani najti rešitev”.
Uvoz iz Kitajske bi moral po prvotnem predlogu biti dodatno obdavčen z 32-odstotno carino, Peking pa je odgovoril z uvedbo dajatev na ameriški uvoz. Stopnjevanje trgovinskega spora je privedlo do dviga carin na ameriški uvoz na 145 odstotkov in na kitajski izvoz v ZDA na 125 odstotkov.
Preberite več:
ZDA so medtem iz carin izključile mobilne telefone in tablice, ki se večinoma proizvajajo na Kitajskem.
Peking pa je iz carin izvzel izdelke, kot so nekatera zdravila, mikročipi in letalski motorji, ter pozval podjetja, naj predložijo seznam ključnih izdelkov, za katere menijo, da bi morali biti oproščeni dajatev.