Visoki predstavniki ZDA in Kitajske so se danes sestali v Londonu v prizadevanju, da omilijo napetosti, ki so se v zadnjih tednih dodatno zaostrile zaradi novih carinskih ukrepov in spornega nadzora izvoza ključnih surovin. Pogovori, ki potekajo v prestižni vladni rezidenci Lancaster House, naj bi utrdili sporazum, dosežen prejšnji mesec v Ženevi.
Srečanje prihaja v obdobju povečane negotovosti na finančnih trgih, saj vlagatelji iščejo znake morebitnega premirja v trgovinski vojni, ki jo je januarja z vrnitvijo v Belo hišo ponovno razplamtel ameriški predsednik Donald Trump. Povečane tarife in napetosti glede izvoza kritičnih surovin so zamajale svetovne dobavne verige in sprožile val skrbi v strateško pomembnih panogah.
“Pogajanja bodo ključna za stabilizacijo odnosov,” je poudaril tiskovni predstavnik britanske vlade, ki sicer v pogovorih ne sodeluje neposredno, a si prizadeva za ohranitev odprtega trgovinskega okolja.
V ospredju redke zemeljske kovine in nadzor izvoza
Medtem ko so se strani v Ženevi dogovorile za 90-dnevno znižanje medsebojnih tarif, ameriški predstavniki opozarjajo, da Kitajska zamuja pri uresničevanju nekaterih zavez – zlasti glede izvoza redkih zemelj, ki so ključne za napredno tehnologijo. V Londonu zato pomembno vlogo igra ameriški minister za trgovino Howard Lutnick, pristojen za nadzor izvoza, ki se srečanja v Ženevi ni udeležil.
ZDA trdijo, da je začasna ustavitev kitajskega izvoza teh mineralov aprila povzročila hude motnje v dobavnih verigah, kar je vplivalo na številne ključne industrije.
Pozitivni signali, a dolga pot do trajnega dogovora
Srečanje sledi telefonskemu pogovoru med Trumpom in kitajskim predsednikom Ši Džinpingom, ki je bil njun prvi stik po inavguraciji ameriškega predsednika. Čeprav so ameriški borzni indeksi po ženevskem premirju občutno okrevali, ostajajo številna vprašanja odprta. Ne rešeni so sporni vidiki, kot so kitajska industrijska politika, vprašanja fentanila in politični status Tajvana.
Velika Britanija se v pogovore ne vključuje, bo pa v prihodnjih dneh ločeno gostila kitajsko delegacijo. Dolar je medtem v ponedeljkovem trgovanju izgubil na vrednosti v primerjavi z glavnimi svetovnimi valutami, medtem ko so cene nafte ostale razmeroma nespremenjene.