ZDA podvojile uvoz jajc iz Brazilije

Eggs
Ekonomske posledice epidemije ptičje gripe , Foto: Pexels

ZDA so skoraj podvojile uvoz brazilskih jajc, ki so bila prej uporabljena izključno za krmo domačih živali, in preučujejo omilitev predpisov za jajca kokoši, vzgojenih za meso, medtem ko administracija predsednika Donalda Trumpa poskuša zmanjšati izredno visoke cene, ki so posledica ptičje gripe.

Čeprav se brazilska jajca ali jajca pašnih piščancev ne bodo znašla na policah trgovin, bi se lahko uporabljala v predelanih prehrambenih izdelkih, kot so mešanice za torte, sladoled ali prelivi za solate, s čimer bi bila sveža jajca na voljo potrošnikom. Vendar bi dovoljenje za uporabo teh jajc zahtevalo spremembo predpisov, kar bi po mnenju nekaterih strokovnjakov za varnost hrane lahko povečalo tveganje za kontaminacijo z bakterijami, poroča Reuters.

Ptičja gripa, ki je od leta 2022 v ZDA povzročila smrt skoraj 170 milijonov kokoši, puranov in drugih ptic, še vedno povzroča ekonomske težave po vsej državi. Supermarketi se soočajo s pomanjkanjem jajc, restavracije pa zvišujejo cene, medtem ko so veleprodajne cene jajc februarja skočile za 53,6 odstotka, preden so se marca nekoliko stabilizirale.

Pomanjkanje jajc še dodatno povečuje inflacijo cen hrane, medtem ko trgovinski spori pod Trumpom grozijo, da bodo porušili dobavne verige in povečali stroške svežih izdelkov in drugih dobrin.

Februarja je Trumpova administracija objavila načrt v vrednosti milijarde dolarjev za znižanje cen jajc, ki vključuje pomoč kmetom pri obvladovanju širjenja virusa in raziskave cepiv. Hkrati ZDA spodbujajo uvoz jajc iz držav, kot so Turčija, Brazilija in Južna Koreja, ki sicer ne izvažajo velikih količin jajc v Ameriko, Evropa pa je bila pozvana, naj poveča izvoz.

Uvoz jajc iz Brazilije v ZDA je februarja narasel za 93 odstotkov v primerjavi z lanim letom, poroča Brazilsko združenje za živalske beljakovine. Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) trenutno preučuje peticijo Nacionalnega sveta za perutnino, v kateri zahtevajo dovoljenje za prodajo jajc, ki jih nosijo kokoši, vzgojene za meso. Trenutno se milijoni teh jajc uničijo, saj jih proizvajalci ne morejo ohladiti na predpisanih sedem stopinj Celzija v 36 urah, kar je pogoj FDA za varnost hrane.

FDA je leta 2023 zavrnila podoben zahtevek zaradi tveganja za salmonelo, vendar predstavniki industrije upajo, da bo nova administracija podprla spremembe v skladu s Trumpovimi prizadevanji za zmanjšanje “odvečnih” predpisov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji