Združenje bank ogorčeno nad oprostitvijo sodnice v zadevi švicarski franki: opozarjajo na sistemski problem

Vrhovno sodišče
Foto: Flickr

Združenje bank Slovenije je izrazilo ostro nezadovoljstvo zaradi odprave suspenza in oprostilne sodbe Sodnega sveta v disciplinskem postopku proti višji sodnici Katarini Marolt Kuret, ki je odločala o sporih zaradi posojil v švicarskih frankih, čeprav je imela sama tak kredit. 

Po mnenju združenja takšno ravnanje “razvrednoti temelje delovanja sodne veje oblasti” in predstavlja resen sistemski problem.

Konflikt interesov in zloraba sodne funkcije

Združenje bank opozarja, da se je sodnica morala izločiti iz postopkov, saj je odločala v zadevah, ki so bile pravno in dejansko enake njenemu osebnemu položaju. Namesto tega je gradila lastno tožbo proti banki na podlagi sodne prakse, ki jo je sama sooblikovala, kar združenje označuje za etično nevzdržno, pravno sporno in družbeno škodljivo.

Poudarjajo, da je to zloraba sodne funkcije za osebno korist, še posebej problematično pa je, da isti senati in sodniki še vedno odločajo v identičnih zadevah glede kreditov v švicarskih frankih, ne da bi se izločili, tudi po izrecno podanem predlogu stranke.

Med drugim omenjajo vrhovnega sodnika Mateja Čujoviča, ki je sodeloval v senatih, ki so razveljavljali sodbe nižjih sodišč in potrjevali sodno prakso, ki je bila podvržena dvomom zaradi konfliktov interesov.

Posledice za zaupanje v pravosodje

Združenje bank opozarja, da takšna praksa spodkopava zaupanje javnosti v nepristranskost sodišč in potrjuje sistemski problem institucionalnega prikrivanja konfliktov interesov. Posledice se kažejo tudi v odsotnosti upoštevanja stroke in neustreznem urejanju področja s strani Banke Slovenije kot regulatorja ter pomanjkanju specialne zakonodaje.

Takšno stanje po njihovem vzbuja nezaupanje ne le v sodni sistem, ampak tudi v celotno pravno državo.

Disciplinsko sodišče pri Sodnem svetu je disciplinski postopek proti Marolt Kuret zaključilo z oprostitvijo vseh očitkov, suspenz pa je bil odprt že v ponedeljek. Odločitev je sprožila ostro reakcijo Združenja bank, ki poziva k prestrukturiranju kadrovske sestave sodnih senatov in jasnemu javnemu distanciranju od takšne prakse.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji