Delnice podjetij iz sektorja zelene energije so padle na ravni, nazadnje videne pred petimi leti, preden je navdušenje nad okoljskimi, družbenimi in upravljalnimi (Environmental Social Governance ali ESG) naložbami povzročilo njihov rekordni vzpon. Negotovost glede politične podpore za prehod na čisto energijo in opustitev fosilnih goriv je dodatno obremenila trg.
Indeks S&P Global Clean Energy Transition, ki spremlja uspešnost vodilnih podjetij v sektorju čiste energije, je v zadnjih 12 mesecih padel za 16 odstotkov. Nekateri vlagatelji so konec lanskega leta pričakovali okrevanje cen delnic, saj so obrestne mere stagnirale ali padle, medtem ko so se cene električne energije dvignile, poroča Financial Times.
Odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da zamrzne financiranje zelenih projektov v okviru Zakona o zmanjšanju inflacije (IRA) in izstopi iz Pariškega podnebnega sporazuma, pa je dodatno skvarila razpoloženje na trgu. Podpora ukrepom za zmanjšanje uporabe fosilnih goriv slabi tudi v nekaterih evropskih državah.
Analitiki S&P Dow Jones Indices ocenjujejo, da so težave z obrestnimi merami in inflacijo, povečani stroški projektov ter regulativna negotovost močno vplivali na slabše rezultate sektorja čiste energije.
Padec zelenih delnic je presegel petodstotno izgubo indeksa S&P Global BMI Energy, kjer prevladujeta nafta in plin. Mnogim podjetjem v tem sektorju je koristila Trumpova politika povečanega koriščenja fosilnih goriv. Nasprotno je indeks S&P Aerospace and Defense Select Industry Index, ki spremlja proizvajalce orožja, zrasel za 14 odstotkov, saj so evropske države povečale izdatke za obrambo.
Indeks S&P Global Clean Energy je dosegel vrh v začetku leta 2021, nato pa je zaradi rasti obrestnih mer brez premora padal, saj so projekti čiste energije zaradi visokih začetnih vlaganj zelo občutljivi na stroške zadolževanja.
Preberite več:
Kljub padcu vrednosti podjetij na borzi skupna vlaganja v tehnologijo čiste energije ostajajo močna. Po podatkih S&P Global Commodity Insights bodo naložbe v čisto energijo do leta 2025 prvič presegle naložbe v raziskovanje in proizvodnjo nafte in plina, predvsem zaradi rasti sektorja sončne energije in shranjevanja baterij.