Pred 8. marcem in Mednarodnim dnevom žensk je že pričakovati, da se bo razvnela razprava o plačah žensk in moških. V Nemčiji s tem v zvezi narašča pritisk na nacionalno nogometno zvezo DFB, da vsaj izenači nagrade moških in ženskih reprezentanc.
Florian Wirtz, vezist nogometne ekipe Bayer Leverkusen in nemške reprezentance, je zavrnil nagrado, dokler njegovi kolegici, reprezentantki Giulii Gwinn, ne ponudijo enakega zneska.
Medtem ko v Nemčiji to še zveni kot pravljica, je na Danskem že realnost. Danski nogometaši so se zavzeli in dosegli finančno izenačitev nagrad, s čimer so močno podprli pravičnejšo plačno politiko, poroča agencija dpa.
“Lahko vidimo, kako to počnejo druge države, ne le v nogometu, temveč tudi s politiko enakih plač,” je dejal trener nemške ženske reprezentance, Christian Wück.
Razlika v plačah med moškimi in ženskami pa nikjer ni tako ogromna kot v nogometu. Po podatkih DFB so ženske v Bundesligi v prejšnji sezoni v povprečju zaslužile okoli 4.000 evrov na mesec. Najboljše igralke vodilnih klubov, kot sta Bayern in Wolfsburg, niso presegle 300.000 evrov letno, kar je približno 25.000 evrov na mesec.
Za primerjavo: igralca Bayerna, Harry Kane in Manuel Neuer, zaslužita več kot 20 milijonov evrov letno.
“Že dolgo ugotavljamo, da so športnice glede plač in nagrad kilometre za športniki,“ je za dpa izjavila Karla Borger, predsednica nemške atletske organizacije.
Razen denarnih so opazne tudi ogromne razlike v splošnih pogojih, kot so pogoji za trening, zdravstvena oskrba in oprema.
Obstajajo pa tudi pozitivni primeri. Ženske v biatlonu, sankanju in bobu prejemajo enake nagrade kot moški. Razlike so majhne tudi v namiznem tenisu, triatlonu in atletiki. Tudi v rokometu bodo reprezentanti in reprezentantke v prihodnje prejemali enake nagrade.
“Bolj kot znesek je pomembno sporočilo, da je šport cenjen tako pri moških kot ženskah,” je ocenila rokometna reprezentantka Xenia Smits.
Razpravo o plačah je nedavno načela tudi profesionalna smučarska skakalka Selina Freitag, udeleženka turneje štirih skakalnic. Za uspešne kvalifikacije v Garmisch-Partenkirchnu je od organizatorjev prejela gel za tuširanje, šampon in štiri brisače. Moški so za enak dosežek prejeli po 3.200 evrov.
Nepremostljivo oviro za približevanje zaslužkov moških in ženskih športnikov predstavlja popolna ločenost proizvodnje in trga.
“Tako ostre spolne delitve, kot jih najdemo na trgu dela profesionalnega športa, ni v nobeni drugi panogi,” je dejal strokovnjak za športni menedžment Christoph Breuer. “Bayern preprosto ne more vključiti niti ene Giulie Gwinn v moško ekipo, kjer bi prejela sorazmerno večji delež znatno večjega tržnega kolača.”
Ravno zato je ideja o enakopravnih zaslužkih v nemškem nogometu “utopična,” meni Breuer. Razdelitev denarja namreč narekujejo prihodki od prodaje, televizijskih pravic in sponzorjev, ki preko športa oglašujejo izdelke in storitve.
Vendar pa “glavno vlogo igra navijač.”
“Ali je navijač pripravljen plačati enako naročnino za prenose ženskega nogometa kot za moškega? Ne bi rekel in dokler bo trg takšen, bodo razlike v zaslužkih ostale,” je ocenil Breuer.
Pomemben korak pa je lahko že izenačitev nagrad.
Preberite več:
“Nagrada bo letos znova občutno višja,” je pred evropskim prvenstvom v ženskem nogometu izjavil direktor DFB, Andreas Rettig. Reprezentantke so za udeležbo na Euru 2017 prejele po 37.500 evrov, leta 2022 pa po 60.000 evrov. Nagrada za moške reprezentante na zadnjem Euru je znašala 400.000 evrov.
V ZDA so šli še dlje – že leta 2022 so izenačili nagrade moških in ženskih nogometnih reprezentanc. Ukrepu je dala zagon tudi kolektivna tožba igralk proti nacionalni zvezi zaradi diskriminacije tri leta prej, ko so Američanke osvojile naslov svetovnih prvakinj.