Tuje neposredne naložbe v Sloveniji so konec leta 2024 dosegle vrednost 23 milijard evrov, kar predstavlja 3,6-odstotno rast oziroma 0,8 milijarde evrov več v primerjavi z letom prej. Hkrati so slovenska podjetja v tujini povečala svoje neposredne naložbe za desetino, kar kaže na večjo aktivnost na mednarodnih trgih, poroča Banka Slovenije v svoji prvi objavi podatkov o neposrednih naložbah za leto 2024.
Rast tujih naložb
Podatki kažejo, da je v Sloveniji konec leta 2024 delovalo 1.245 podjetij s tujim lastništvom, ki so zaposlovala več kot 71.000 ljudi. Prihodki od prodaje teh podjetij so znašali več kot 17 milijard evrov, izvoz blaga in storitev pa je dosegel preko 6 milijard evrov. Skupni stroški dela so znašali okoli 1,3 milijarde evrov.
Povečanje tujih neposrednih naložb pomeni večjo gospodarsko povezanost Slovenije s svetom, kar lahko prispeva k rasti izvoza in zaposlovanju. Hkrati pa so slovenska podjetja v tujini lani vložila za 0,7 milijarde evrov neposrednih naložb, kar kaže na njihovo širitev in konkurenčnost na globalnih trgih.
Finančni tokovi in zunanji dolg
V zadnjih dvanajstih mesecih je Slovenija zabeležila neto prilive iz naslova gotovine in vlog v vrednosti 2,5 milijarde evrov ter 0,5 milijarde evrov neto prilivov neposrednih naložb. Bruto zunanji dolg je konec leta 2024 znašal 59,3 milijarde evrov, kar je 2,6 odstotka več kot leto prej, a še vedno predstavlja 7,2 odstotka manjši delež glede na BDP.
Največji delež zunanjega dolga pripada državi (39,7%), sledijo finančni sektor (29%) in nefinančni sektor skupaj s kapitalsko povezanimi podjetji (31,2%). Neto dolg države do tujine ostaja na približno 17,2 milijarde evrov.
Rast neposrednih naložb kaže na zaupanje tujih vlagateljev v slovensko gospodarstvo in na ambicije slovenskih podjetij za širitev na tuje trge. Banka Slovenije opozarja, da bo nadaljnje spremljanje teh tokov ključno za razumevanje gospodarskih trendov in oblikovanje ustreznih politik za spodbujanje investicij.