Avstrijska družba Bia Separations GmbH, ki je na višjem sodišču v Kopru izgubila tožbo proti ajdovskemu podjetju Sartorius Bia Separations, se ne bo predala. Po zavrnitvi njihovega zahtevka za skoraj 83 milijonov evrov bodo izkoristili še zadnjo pravno možnost in se pritožili na vrhovno sodišče.
Michael Wagner, stečajni upravitelj Bia Separations, je po odločitvi Višjega sodišča izrazil razočaranje. Po njegovih besedah je sodišče spregledalo ključne dokaze in se osredotočilo le na postopkovne zadeve, ki so po njihovem mnenju neutemeljene. V ospredju primera so namreč trditve o namerni manipulaciji finančnih izkazov in zlorabi postopka prisilne poravnave, ki naj bi jih vodili z namenom razlastitve avstrijskega delničarja ter povzročitve škode upnikom in vlagateljem po svetu. Kljub temu Wagner ohranja zaupanje v slovenski pravosodni sistem.
Sodišče v Novi Gorici je novembra lani zavrnilo tožbeni zahtevek Bia Separations, ki je bil usmerjen proti Sartoriusu zaradi domnevne zlorabe instituta prisilne poravnave in zmanjšanja kapitala. Višje sodišče v Kopru je prejšnji teden potrdilo to odločitev, s čimer je postala pravnomočna. A spor se očitno še ne bo končal.
Avstrijci tudi po zavrnitvi tožbe ne popuščajo
Wagner poleg tega poudarja, da ta odločitev nima vpliva na sodbo avstrijskega sodišča v Železnem, ki je ugotovilo, da so pogodbe, na katerih temelji slovenska družba, pravno nične zaradi ponarejenih dokumentov, retroaktivnih aneksov in zlorabe pooblastil.
Ta sodba še ni pravnomočna in jo bodo nekdanji lastniki Bia Separations izpodbijali, saj menijo, da so bile v njej storjene hude napake tako v dejstvih kot v pravnih postopkih. Verjamejo, da bo pritožbeno sodišče na Dunaju odločilo nepristransko in odpravilo te napake.
Slovenska stran pa vztraja, da ni bilo nobenih ponarejanj in da so njihova ravnanja zakonita. To so po njihovih besedah dokazali že v več sodnih postopkih, vključno z nedavno potrjeno sodbo Višjega sodišča v Kopru, ki je v celoti zavrnilo zahtevek stečajnega upravitelja v vrednosti skoraj 83 milijonov evrov.
Spor med avstrijsko in slovensko družbo tako ostaja odprt, pravni postopki pa se bodo nadaljevali tudi na najvišji ravni sodišča.
Ta pravna bitka poteka v ozadju nedavne uspešne integracije Bia Separations v skupino nemškega podjetja Sartorius, ki je leta 2020 za podjetje iz Ajdovščine odštel 360 milijonov evrov. Sartorius je Bia Separations vključil v svojo podskupino Sartorius Stedim Biotech, kjer razvijajo tehnologije za čiščenje in analizo velikih biomolekul, ki so ključne za celične in genske terapije.